banner39

Pakistan ordusu 'savaş karşılığı yardım'ı reddetti

Pakistan askeri, ABD'nin yardım karşılığında savaşa devam etmesini isteyen yardımına tepkili...

Arşiv 08.10.2009, 13:41 08.10.2009, 16:38
Pakistan ordusu 'savaş karşılığı yardım'ı reddetti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan ordusu, ABD yönetiminin 'terörle savaşın devam' şartıyla vereceğini ilan ettiği 1.5 milyar dolarlık 'yardım'ı reddetti.

Pakistan'da günlerdir tartışılan, muhalefetin ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken şartlı yardım paketini görüğen üst düzey komutanlar, yardımın bu şartlarla kabul edilemeyeceğini açıkladı.

Genelkurmay başkanı ve diğer kuvvet komutanları tarafından yapılan kısa açıklamada, "Amerika'nın ortaya koyduğu şartların kabulü ulusal güvenliği ciddi tehlikeye atacak durumlara neden olacaktır" ifadesi yer aldı.

Bazı analistler ordunun yardım paketine askeri harcamalar üzerinde sivil denetiminin artırılması şartı nedeniyle karşı çıktığını savunuyor.

Pakistan ordusunun Güney Veziristan'a yönelik büyük bir askeri operasyon hazırlığında olduğu bir döneme denk gelen sert tartışmalar Pakistan'da siyasi tansiyonu da yükseltti.

ABD ile birlikte yapılan operasyonlara ve sivil kayıplarına öfke duyan halk, yardımın 'savaşa devam' şartına bağlanmasına da büyük tepki gösterdi. Son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Pakistan halkının yüzde 80'i ülkenin ABD'yle ortak operasyonlar düzenlemesine karşı.

Pakistan hükümetini 'Amerikan kuklası' olarak niteleyen muhalefet ise, eleştirinin dozunu iyice artırdı. İslamabad yönetiminin Pakistan'ın içişlerine kabul edilemez ve açık bir müdahale olan böyle bir teklifi reddetmesi gerektiğini isteyen muhalefet, Zerdari hükümetinin halka rağmen bir karar alamayacağını belirtti.

Baskılar karşısında zor durumda kalan Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Pakistan'a yardım karşılığında "çok fazla koşul" getirildiğini, ülkesinin de ABD'den bu koşullar karşılığında ABD pazarında daha fazla pay, askeri destek ve "güven" talep ettiğini söyledi.

SAVAŞ KARŞILIĞI YARDIM

ABD'nin milyarlarca dolarlık yardımı, Pakistan'ın Taliban'a ve diğer "aşırı güçlere" karşı savaşı devam etmediği ve "nükleer ticaret ağlarına müdahale edilmediği" takdirde kesilmesi şartına bağlanmıştı.

2010- 2014 dönemini kapsayan yardım parasının, Pakistan'ın yeniden inşası, tarımsal kalkınma, enerji üretimi, su kaynakları yönetimi ve yargı sistemi projeleri dahil olmak üzere bir dizi fona aktarılması planlanıyor.

Obama yönetimi Kongre'ye harcanan para hakkında yıllık raporlar sunmak, ve yardımın "aşırılıkla savaşta" kullanıldığını ispat etmek zorunda. "Makul ilerleme" sağlanaması, nükleer işbirliği yapılmaması veya Pakistan'ın "terörle yeterince savaşmaması" durumunda yardım kesilecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?