banner15

Pakistan Talibanı'nda liderlik çatışması başladı

Beytullah Mehsud'un hayatta olup olmadığı şüphedeyken önde geln 2 lider Hekimullah Mehsud ve Veliur Rahman Mehsud aralarında çarpışarak öldürüldü

Pakistan Talibanı'nda liderlik çatışması başladı


 

Ubeyd Rahman - Lahor / Dünya Bülteni

Pakistan'da Tehrik-ı Taliban arasında başkanlık çarpışma başlarken bugün yapılan gizli toplantısında 3 aday'dan 2'si aralarında çıkan tartışma sırasında öldürüldü.

Pakistan televizyonların FLAŞ olarak verdiği haberde Bugün Tehrik-ı Taliban'ın sözcüsü ve önde gelen lideri Hekimullah Mehsud'un "Beytullah Mehsud'un ölümüyle ilgili haber"ini yalanlaması ardında aynı gün Güney Vaziristan'da komutanlar arasında yapılan gizli toplantısında diğer lideri Veliur Rahman Mehsud tarafından vurularak öldürüldü, ardından da Veliur Rahman Mehsud da Hekimullah Mehsud'un yakınlar tarafından da vurularak öldürüldü.

Kaynaklara göre, Mehsud kabile'sine mensuplarından Hekimullah Mehsud'u Taliban başkanı Beytullah tarafından sözcülüğü ve çeşitli bölgelerin serbest komutası verilmişti. Bu sebeple güçlü başkanlık aday olarak biliniyordu. İkincisi Veliur Rahman Mehsud da Beytullah'ın çok yakını idi ve Beytullah, hayatındayken "eğer ben şehid olursam Taliban başkanlık için Veliur Rahman Mehsud'un kararı son kararı olacaktır" demişti. Üçüncü aday Azmatullah Mehsud da tek hayatta kalan adaydır.

Siyasi uzmanlara göre, aşiret bölgelerde eğer bir kişi diğerini öldürürse o zaman bu intikam nesillere kadar devam eder. Bu sebeple artık Tehrik-ı Taliban kendi hedefinden çok uzak olarak gruplara bölünerek kanlı çatışmaya dönüşebilir. Diğer bazı düşünürlere göre artık Afganistan'daki Taliban ve büyük Liderleri Molla Omar eğer gelip bunları barıştırırsa durumlar düzelir. Çünkü öncede Beytullah Mehsud'u kendisi gelip tayin etmişti.


Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 14:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 10 yıl Önce

alcaklarin oyununa gelmeyin aptallar sizi baska turlu yenemedikleri icin bu alcaklar kirli oyunlar pesinde onlara inat daha siki birlesin birlikte guc dogar alcaklari ancak oyle def edersiniz topraklarinizda.allah sizinle beraber olsun

banner39

banner36

banner37

banner35