banner15

Pakistan'a 5 Milyar Yardım Sözü

Pakistan’da on binlerce kişinin öldüğü depremin yol açtığı zararların karşılanması için BM öncülüğünde İslamabad’da bir uluslararası yardım konferansı düzenlendi. Konferansa katılan ülkeler ve uluslararası kuruluşlar, Pakistan’a 5 milyar doların üzerinde

Pakistan'a 5 Milyar Yardım Sözü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

   

Pakistan’ın başkenti İslambad’da BM’nin öncülüğünde 50 ülkenin katılımıyla uluslararası bir yardım konferansı düzenleniyor. Ülkede 8 Ekim’de meydana gelen depremde büyük zarar gören Pakistan’a, bu konferansta deprem yaralarının sarılması için yaklaşık 5 milyardan dolardan fazla mali yardım sözü verildi. Sadece Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası, ülkeye birer milyar dolar yardımda bulunmaya hazır olduklarını açıkladılar.

 

Pakistan’da 86 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından ülkeye yeterli gelmemesi nedeniyle BM’nin girişimiyle düzenlenen konferansa katılan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yardımların zamanında yapılamaması durumunda, depremde en büyük zarar gören Keşmir’i, yaklaşan kış yüzünden yeni bir felaketin tehdit ettiğini söyledi. Annan, bu nedenle yardımların kesinlikle arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ise konferansta verilen yardım sözlerinin 5,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Aziz, konferasta katılımcılara yaptığı açıklamada, yardım taahhütlerinin beklentinin üzerinde olduğunu belirtti. Pakistan, 8 Ekim'deki depremin yaralarını sarmak için 5,2 milyon dolarlık yardım yapılmasını umuyordu.

 

Konferansta büyük yardım yapan ülkelerden biri de ABD oldu. ABD, Pakistan'a verdiği deprem yardımı sözünü 510 milyon dolara çıkardı. Avrupa Birliği ise 270 milyon dolar yardım yapacağını belirtti. ABD, Pakistan'a daha önce 180 milyon dolar yardım sözü vermiş ve bu yardımın 54 milyon dolarlık kısmını yapmıştı.

 

Pakistan, 8 Ekim'de meydana gelen ve 86 bin kişinin yaşamını yitirdiği depremin yaralarını sarmak için 5,2 milyar dolar yardım almayı beklerken, şimdiye kadar 211 milyon dolar yardım alabilmişti. Bu nedenle Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, bölgeye yeterli ilgi gösterilmediği ve az yardım yapıldığı için uluslararası toplumu eleştirmişti.

 

Gelen eleştiriler ve çağrılar üzerine BM’nin öncülüğünde başkent İslamabad’da düzenlenen yardım konferans öncesinde ise taahhüt edilen yardım miktarı 2,4 milyar dolardı. Ancak konferansta beklentilerin üzerine çıkıldı ve 5,4 milyar dolar yardım sözü verildi. Merkez üssü Pakistan'ın denetimindeki Azad Keşmir olan 7,6 büyüklüğündeki depremde, son verilere göre 87 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48