banner15

Pakistan'a 'gözaltı' suçlaması

Pakistan'ın ABD'nin baskısıyla yüzlerce kişiyi yasal mekanizmaların dışında gizlice gözaltında tuttuğu açıklandı.

Pakistan'a 'gözaltı' suçlaması

Pakistan'ın teröre karşı mücadele çerçevesinde yüzlerce kişiyi yasal mekanizmaların dışında gizlice gözaltında tuttuğu ve sorguladığı ileri sürüldü. Uluslararası Af Örgütü, Pakistan'ın bu kişilerin çoğunluğunu ülkedeki sorgu merkezlerinde tuttuğunu, bazılarını da ABD'ye ''sattığını'' kaydediyor.

ABD'ye teslim edilen kişilerin ise Guantanamo ve Afganistan'ın Bagram Hava Üssü'ndeki gizli gözaltı merkezlerine gönderildiği kaydedildi. Af Örgütü'ne göre, kaybolanlar arasında El Kaide zanlılarının yanısıra kadınlar ve çocuklar da var.

Af Örgütü raporunda, birçok olayda, ABD ajanlarının gözaltına alınanları terörist ilan edip, tutuklayan ve herhangi bir hukuki işlem olmadan ABD'ye teslim eden Pakistanlı görevlilere 5 bin dolar ödül verdiği de ileri sürülüyor.

Uluslararası Af Örgütü raporunu hazırlayan araştırma görevlisi zor kullanılması sonucu ortadan yok olma ABD'nin terörle mücadelesi başlamadan önce Pakistan'da neredeyse hiç görülmeyen bir şeydi, ama şimdi giderek büyüyen bir uygulama haline geldi ve terör şüphelilerinin dışındaki kişileri de kapsamaya başladı'' dedi.

Af Örgütü, Pakistan hükümetini gözaltına alınanlarla ilgili merkezi bir kayıt sistemi kurmaya ve resmen kabul edilen gözaltı merkezlerinin listesini düzenli olarak yayınlamaya çağırdı.

Raporda teröre karşı mücadelenin gizli yapısının, kaç kişinin kaybolduğunu, işkence gördüğünü ve yasadışı olarak idam edildiğini bilmeyi imkansız kıldığını, bu sayının yüzleri bulmuş olabileceği belirtildi.

Raporda ayrıca, Pakistan askeri sözcüsü Tümgeneral Şevket Sultan'ın bu yıl Haziran ayında, 2001'den bu yana 500 teröristin öldürüldüğünü ve binden fazlasının tutuklandığını söylediği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48