banner39

Pakistan’da Bir Nesil Yok Oldu

Pakistanlı yetkililer, önceki gün Pakistan'ın kuzeyi ile Hindistan'ı vuran 7,6 büyüklüğündeki depremde bir neslin yok olduğunu açıkladılar. Merkez üssü Keşmir olan depremde, ölü sayısının 50 bini bulabileceği bildiriliyor. Yaralı sayısı da 60 bini a

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan’da Bir Nesil Yok Oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

 

Pakistan Ordu Sözcüsü General Şevket Sultan, İslamabad’ın yaklaşık 80 km. kuzeydoğusunda Azad Keşmir yakınlarındaki Rawalakot bölgesini vuran depremde birçok okulun yıkıldığını ve binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Bütün bir nesil kaybedildi. Kurbanların çoğu okula giden çocuklar” ifadesini kullandı.


Pakistan’daki hükümet kaynakları, depremde 30 ila 40 bin arasında ölü olduğunu, yaralı sayısınınsa 60 bini aştığını belirtti. Depremde yaşamını yitirenlerin sayısının, 50 bini bulabileceği belirtiliyor. Hindistan’da ise, ölenlerin sayısı bini geçti.

 

Keşmir'in Pakistan yönetimindeki bölgesinde, en az 11 bin kişinin öldüğü düşünülen Muzafferabad kentine su, gıda ve ilaç taşıyan kamyonlar varmaya başladı. Afetzedelerin çoğunluğu üç gecedir soğuğa ve yağmura rağmen dışarıda yatıp kalkıyor.


Kurtarma ekiplerinin ulaşmadığı bölgelerde halk, kazma küreklerle enkaz altındakilere ulaşmaya çalışıyor. Keşmir’in Hindistan’a bağlı bölümünde hayatını kaybedenlerin sayısı da 750’e yaklaştı, 2400 yaralının olduğu bölgede, 10 bin kişinin akıbeti belli değil. Pakistan hükümeti, Keşmir konusunda savaşın eşiğine geldiği Hindistan'dan da 25 ton yiyecek ve ilaç yardımını kabul etti. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Keşmir'i ikiye bölen sınırın yakınlarında yer alan ve depremde yerle bir olan Uri kentini bugün ziyaret ediyor.


Milyonlarca Pakistanlı Sokakta

 

Artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle halkın depremden sonraki ikinci geceyi de dışarıda geçirdiği bildiriliyor. Son olarak, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bir kadın ve iki çocuk depremden 68 saat sonra enkaz altından sağ çıkarıldı.


Deprem bölgesinde meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle çok sayıda yerleşim birimine ulaşmakta hala güçlük çekiliyor. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, dün uluslararası kamuoyuna yaptığı yardım çağrısında, para, ilaç, çadır ve battaniyenin yanı sıra karayolu bağlantısı kesilen bölgelere ulaşım için helikopter talep etmişti. Bu arada BM de, deprem sonrasında 2,5 milyondan fazla kişinin evsiz kaldığını duyurdu.

 

Dünya Sağlık Örgütü sorumlusu Halif Mahmud da temel sorunun yardım ulaştırmasında yaşandığını söyledi. Yolların açıldığını belirten Mahmud tıbbi malzeme ve içme suyunun depremzedeler ulaştırılması için çalışmaların son hızla devam ettiğini bildirdi.


Bölgede veba korkusu 
 
Evlerini kaybeden Pakistan halkının arabalarda ya da bulabildikleri çadırlarda yaşamlarını sürdürdükleri belirtiliyor. Halk ayrıca enkaz altından çıkarılan cesetlerin yayacağı enfeksiyonlu hastalıklarla yüzyüze. Öte yandan İslamabad'ın yaklaşık 150 kilometre kuzeyindeki Muzafferabad kentinden İslamabad'a kadar olan bölgede şiddetli yağış ve dolunun etkili olduğu bildirildi.  
Bölgedeki AFP muhabirleri, yağış ve dolu nedeniyle, depremin ardından evsiz kalan milyonlarca kişinin bulunduğu ülkenin kuzeyindeki çeşitli bölgelerde arama-kurtarma çalışmalarına ara vermek zorunda kalındığını belirtti.  
 
Bin hastane yerle bir oldu 
  
BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA), cumartesi günü meydana gelen depremin yerle bir ettiği Pakistan'da bin kadar hastanenin ''tamamen yıkıldığını'', bu nedenle binlerce yaralının tedavisinde zorluk çekildiğini bildirdi. OCHA sözcüsü Elisabeth Byrs, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''bölgeden alınan bilgilerle ulaşılan bu rakamın sadece Pakistan'ı kapsadığını'' belirtti. Dünya Sağlık Örgütü de, depremin vurduğu bölgelerdeki altyapıların zarar görmesinin dışında, deprem nedeniyle ''doktor ve hemşireler başta olmak üzere birçok sağlık görevlisinin hayatını kaybettiğini ya da ağır yaralandığını'' belirterek, felaketin tedavi bekleyen binlerce kişiye yardım edilmesinin önünde büyük engeller oluşturduğunu duyurdu. OCHA, Pakistan'ın hastane, antibiyotik, kırık tedavisi için ekipman ve ameliyat maddeleri için istekte bulunduğunu kaydetti. Ofis, Pakistan'ın tibbi malzemenin yanı sıra barınakla ilgili istekte de bulunduğunu belirtti. 
 
4.5 milyon mağdur var 
 
Depremin vurduğu bazı bölgelere hala ulaşılamazken, BM mağdur sayısının 4,5 milyonu bulduğunu duyurdu. Uluslararası toplum bölgeye yardım malzemesi ve arama - kurtarma ekipleri sevk etmeye devam ederken, en büyük sıkıntıyı malzemelerin ihtiyaç sahibine ulaştırılması meydana getiriyor. Ağır hasar nedeniyle ulaşıma kapalı yollar, helikopteri zorunlu kılıyor. ABD ve Almanya, bölgeye helikopter yollayan ülkeler arasında yer aldı. Deprem, Keşmir’in Pakistan’a ait kısmının başkenti Muzafferabad’da büyük hasara neden oldu. Muzafferabad’daki ölü sayısının 11 bini aştığı belirtiliyor. Kuzeybatı eyaletlerinden Balakot’ta çöken iki okulun enkazından en az 400 öğrencinin cesedi çıkarıldı.  

 

ABD'den deprem diplomasisi 
 
Depremin ardından Pakistan'a uluslararası yardım ulaşmaya başladı. 100 bin dolar yardım teklifinde bulunan ABD, felaketin boyutları netleşmeye başlayınca bu tutarı 50 milyon dolara çıkardı. Bunu 'deprem diplomasisi' olarak tanımlayan Times gazetesi yazarı Bronwen Maddox'a göre, "Pakistan, ABD'nin teröre karşı savaşına destek verdiği için açıkça ödüllendirildi. Amerika öncek gün, yardım teklifinde bulunan en az 17 ülkeye eklenerek, deprem bölgesine 50 milyon dolar yardımda bulunma taahhüdü verdi. Ancak bunu kimse safi insani bir jest olarak algılamasın. Amerikalı yetkililer, bunun şimdiye dek kendilerine tanınan ve bundan sonra da tanınması beklenen iltimaslardan duyulan minnettarlığın bir ifadesi olduğunu açıkça belirtmeye özen gösterdi. Amerikan ordusundan bir sözcü, 'Teröristler bizim kafirler olduğumuzu iddia ediyor. Ancak bu doğru değil. Ve bu yardımla bunun doğru olmadığını göstermeyi umuyoruz' şeklinde konuştu."   
   

Türkiye'den Yardım


Pakistan'daki depremzedelere yardım gönderen ilk ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Arama Kurtarma Derneği AKUT'tan 12 kişilik bir ekip Pakistan'a gitti. Ankara ve İstanbul'dan kalkan uçaklarla depremzedelere yardım gönderildi. AKUT ekibi, beraberinde hava yastıkları, kesme-ayırma araçları, kırma-ayırma seti, dinleme cihazları gibi yaklaşık bir ton yardım malzemesini de Pakistan'a götürdü.


Öte yandan, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen yardım çalışmaları kapsamında Ankara'dan üç, İstanbul'dan da bir uçakla Pakistan'a yardım gönderildi. Güney Asya depreminde, kurtarma çalışmalarının genel koordinasyonunu sağlayacağı belirtilen 8 kişilik Kızılay ekibinin yanı sıra, 28 DAK, 33 Sağlık Bakanlığı, 20 Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile 4 GEA personeli de Pakistan’a gitti. Ekiplerle birlikte bölgeye, acil yardım malzemeleri ve çok sayıda ceset torbası da gönderildi.


İHH’dan Acil Yardım


Ramazan ayı vesilesiyle kumanya yardım dağıtım programı için Pakistan ve Keşmir’de bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, şiddetli depremin ardından hasarın en fazla olduğu bölgeye hareket ederek acil durum eylem planı hazırlığını tamamlayarak çalışmalara başladı. İHH yaralıların tedavileri için bir mobil hastane ve iftarda sıcak yemek dağıtımı için bir gezici aşevi ile çalışmalara başladı. 


Bölgede yardım çalışmalarına başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyet Üyesi Bünyamin AK’ın başkanlığındaki heyet çok zor şartlar altında bulunan deprem bölgesine acil yardım çağrısında bulundu. Bölgede, başta gıda ve temizlik malzemesi olmak üzere battaniye ve çadıra ihtiyaç bulunduğu ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?