banner15

Pakistan'da Bush'u Öven Ders Kitabı Skandalı

Pakistan’da okullarda okutulan ders kitaplarında yer alan İngilizce bir şiirin baş harflerinin George W. Bush’u oluşturması ortalığı karıştırdı. Haber İngiliz Gazetesi Daily Telegraph'ın Pakistan’da yayınlanan The News isimli bir gazeteden yaptığı alınt

Pakistan'da Bush'u Öven Ders Kitabı Skandalı

İslam Özkan/Dünya Bülteni

 

Skandalla ilgili açıklama yapan Pakistan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ders kitaplarında yer alan sözkonusu şiirle ilgili soruşturma başlattıklarını belirtti. Yetkililer, şiirin İngilizce olarak yazıldığını ve satırlarının baş harfleri birleştirildiğinde George W. Bush isminin ortaya çıktığını, ancak bunu kimin, nasıl yaptığına ilişkin en ufak bir bilgiye sahip olmadıklarını öne sürdü.

 

Yetkililer ayrıca 20 beyitten oluşan ve bir liderin nasıl olması gerektiğini anlatan şiirin yer aldığı ders kitabının toplatıldığını açıkladı. Sözkonusu kitabın 2004 yılında basıldığı ancak o yılda ders kitaplarını basma konusunda devletin tekel olmadığı, özel bazı şirketlerin de ders kitabı basımı işini üslendiği belirtiliyor.Pakistan’daki siyasi çevreler, bu son skandalın şu ana kadar muhalif çevrelerce Amerikan yanlısı politikalar izlemekle suçlanan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’i zor durumda bırakacağını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48