banner39

Pakistan’da Deprem Sonrası Dine Yöneliş

Pakistan’da yaşanan ve en az 40 bin kişinin vefat ettiği büyük depremin ardından ülke çapında dine yöneliş hızlandı. Televizyonlar, gazeteler halkı Allah’a yalvarmaya ve tövbeye davet ederken onbinlerce insan toplu dua merasimleri düzenliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan’da Deprem Sonrası Dine Yöneliş

Dünya Bülteni/Metin Mutanoğlu

 

Pakistan gazetelerine verilen resmi ilanlarda halktan kurtuluş için Allah’a yalvarmaları, tövbe ve istiğfar etmeleri çağrısında bulunuldu. Özellikle Pakistan camilerinde ve evlerde yapılan toplantılarda sürekli olarak hayatlarını kaybedenler için hatimler okunuyor. Bunun yanı sıra Pakistan kentlerinde düzenlenen resmi toplantılara katılan kadın, erkek, genç yaşlı on binlerce kişi toplu olarak dua ediyorlar.

Pakistan televizyonları da başkent İslamabad’ın en büyük camisi olan Faysal Mescid’de yapılan dua merasimini canlı olarak ekrana getirdi. Tören sırasında da bir artçı sarsıntı yaşandı.

 

Eski şarkıcı tövbeye çağırdı

 

Pakistan televizyonlarının ekrana taşıdığı dua merasimlerinden birinde eski ünlü şarkıcı Cüneyd Cemşid halka dua ettiriyor. Bir dönemin en sevilen şarkıcılarından biri olan Cemşid, daha sonra müziği bırakmıştı.

 

Hutbelerde deprem felaketi

 

Pakistan camilerinde okunan ve gün içerisinde yapılan sohbetlerde de konu deprem felaketi üzerine yoğunlaşmış durumda. İmamlar, halkı sakin olmaya ve Allah’tan ölenler için rahmet dilemeye davet ediyor. Camilerde kuran okuyanların sayısında büyük artış olduğu ve namaza başlayanların sayısında patlama yaşandığı gelen haberler arasında

 

Müşerref: Sınırlar açılsın

 

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, depremzedelere yardım ulaştırılması için Keşmir'in Hindistan ve Pakistan kontrolündeki bölgelerini ayıran sınırın açılmasını önerdi. Hindistan planı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Taraflar ayrıca Keşmir'in iki kesimi arasındaki telefon iletişiminin iyileştirilmesine çalışıyor. Pakistan lideri Pervez Müşerref, bölgede yeni bir atılım olarak değerlendirilen önerileri, Pakistan denetimindeki Keşmir'in yönetim merkezi Muzafferabad'ı ziyareti sonrası düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

 

8 Ekim'de meydana gelen depremde ölen 40 bin kişiden büyük bölümü Keşmir'deydi. Bağımsızlıklarından bu yana iki kez savaşa giren Hindistan ve Pakistan Keşmir'i kendi topraklarının parçası olarak görüyor. Tarafların geçen yıl başladığı barış görüşmeleri ise iki ülke arasında havayı yumuşattı. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?