banner15

Pakistan'da Hayat Bush'a Kilitlendi

ABD Başkanı Bush'un Uzakdoğu gezisindeki son durağı olan Pakistan'a gelmeden ülkede olağanüstü tedbirler alındı. Bush'un Pakistan'da bulunduğu süre zarfında otobüs, taksi ve demiryolları çalışmayacak, cep telefonları kesilecek. İslamabad'da tam anlam

Pakistan'da Hayat Bush'a Kilitlendi

ABD Başkanı George Bush'un Uzakdoğu gezisindeki son durağı olan Pakistan'a gelmeden ülkede olağanüstü tedbirler alındı. Pakistan Yönetimi son bir hafta içinde ülke genelinde aldığı güvenlik tedbirlerini iyice arttırdı. Bush'un geleceği İslamabad'da ise hayat durma noktasına geldi. Güvenlik nedeniyle Pakistan ne zaman geleceği tam olarak bilinmeyen Bush için alınan önlemler ve güvenlik planları ABD güvenlik birimlerine devredildi. Dağlara uydudan gözetleme kontrol merkezleri kuruldu. Ülkenin kuzeybatısında bulunan Serhat Eyaleti ve batısında bulunan Pencap Eyaleti'nden başkent İslamabad'a gelen bütün yollar ulaşıma kapatıldı. Tren yolu ulaşımı Başkanın ziyareti nedeniyle durduruldu. İslamabad polisi şehrin birçok yerine güvenlik ve kontrol noktaları oluşturdu. Başkent İslamabad'da tam anlamıyla kuş uçurulmuyor. Başkan Bush'un ziyareti öncesi olağanüstü güvenlik hat safhaya ulaştı. Şehre giriş çıkış tamamen yasaklanırken, Başkan'ın geçeceği güzergâhlar kurulan barikatlarla araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Kısmen Sokağa çıkma yasağı uygulandığı İslamabad'da ilk ve orta dereceli okulların yanında üniversitelerde resmi tatil ilan edildi. Şehir içi ulaşımı sağlayan otobüs ve taksiler iki gün boyunca çalışmayacak ve Bush'un islamabad'da olduğu süre boyunca mobil telefonlar tamamen iletişime kapatılacak. Başkent İslamabad'ın yakınında bulunan Ravalpindi hava alanı cuma ve cumartesi günleri tamamen uçuşlara kapalı tutulacak.

Muhalefetten Bush'un ziyaretine tepki
 
Öte yandan ABD Başkanı'nın İslamabad ziyareti muhalefetinin tepkisine de kaynak oluşturdu. Muhalefetin ülke genelinde yaptığı çağrılar etkisini gösterdi. İki gün boyunca genel grevin yapılacağı Pakistan'da işyerleri kepenklerini kapatacak ve araçlar kontak kapatma eylemi yapacak. Milli Danışma Konseyi ve muhalefet gurubu birliği yaptığı açıklamada Başkan Bush'un savaş suçlusu ve ırak'ta ki şiddet olaylarının sorumlusu olduğunu ve birçok ülkenin ekonomisini yerle bir etmekle suçladı. İktidar partisinin dışında bütün muhalif partiler genel greve katılacağını açıklarken 24 İslam ülkesinde faaliyet gösteren İslami cemaatlerde Pakistan'da genel grevi destekleyeceğini açıkladı. Muhalefet halkı alınan bütün önlemlere rağmen cuma namazı sonrası geniş çaplı halk eylemlerine çağırıyor. Bush Hindistan ziyaretinde Pakistan'da gelişen olaylar üzerine "teröristler benim Pakistan'a gitmemi engelleyemeyecek" demişti. Bush'un bu gece İslamabad'a gelmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48