banner39

Pakistan'da iki nükleer yetkili kaçırıldı

Pakistan'da Atom Enerjisi Komisyonuna bağlı iki yetkili kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Arşiv 12.02.2008, 12:45 12.02.2008, 12:45
Pakistan'da iki nükleer yetkili kaçırıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan polisi iki Pakistan nükleer enerji yetkilisinin ülkenin Kuzey Batı Sınır Eyaletinde Afganistan sınırına yakın bir bölgede maskeli kişiler tarafından kaçırıldığını açıkladı.

Kaçırılan şahısların Pakistan Atom Enerji Komisyonu çalışanlarından olduğu ve Pakistan'ın kabile bölgelerine sınır dağlık bir bölgede rutin jeolojik mineral arama çalışmalarında bulundukları bildirildi.

Bu Pakistan'da aynı gün içerisinde gerçekleştirilen ikinci kaçırma eylemi. Aynı gün, Pakistan'ın Afganistan Büyükelçisi Tariq Azizuddin kara yolu ile Afganistan'ın başkenti Kabil'e giderken kaybolmuştu. Yetkililer Büyükelçinin kaçırıldığından endişe ettiklerini bildirmişlerdi.

Diğer taraftan, güvenlik güçlerinin kaybolan Büyükelçi ile kaçırılan nükleer yetkililerin bulunması için yoğun çaba harcadıkları ifade edildi.

Tariq Azizuddin'in dağlık kabile bölgesinde kaçırılan en üst düzey Pakistanlı yetkili olduğu ve muhtemelen İslamcı militanlar veya rehine çeteleri tarafından kaçırılmış olabileceği bildirildi.

Pakistan'ın kabile bölgesi son dönemlerde hükümet güçleri ile Taliban ve Elkaide militanları arasında bir savaş arenasına dönüşmüş bulunuyor.

Yakın geçmişte de militanlar 250 Pakistan askerini kaçırmışlar ve görüşmeler sonucunda bazı militanların serbest bırakılması karşılığında rehine askerleri serbest bırakmışlardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?