banner15

Pakistan'da isim değişikline tepki çatışmaya döndü

İslamabad yönetiminin Kuzey Batı Eyaleti'nin ismini değiştirmesini protesto gösterilerinde 6 kişi öldü

Pakistan'da isim değişikline tepki çatışmaya döndü
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın kuzeyindeki Abotabad kentinde yaşayan Hintkoların, Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nin isminin değiştirilmesini protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlerde 6 kişi öldü.

Abodabad polis yetkilisinin hastane kaynaklarına dayanarak verdiği bilgiye göre, protestocu grup ile polis arasında çıkan çatışmalarda 100'den fazla kişi de yaralandı. Yetkili, bazı bina ve araçların da ateşe verildiğini söyledi.

Polisin göstericilere karşı silah ve biber gazı kullandığı bildirildi.

25 milyondan fazla Peştun'un yaşadığı Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nin ismi, Pakistan Milli Meclisi'nde geçen hafta kabul edilen Anayasa değişikliğiyle Hayber-Paktunhava olarak değiştirilmişti.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ DE HALKI SOKAĞA DÖKTÜ

Öte yandan, ülkedeki enerji krizinin neden olduğu elektrik kesintilerini protesto için Pakistan genelinde eylemler yapılıyor. Kent merkezlerinde günde 10 saat, kırsalda 20 saati bulan elektrik kesintisi nedeniyle sanayinin durma noktasına geldiği Lahor, Haydarabad, Siyalkot ve Karaçi gibi büyük kentlerde binlerce kişi hükümeti protesto etti.lastik-protesto.jpg

Uzun süreli elektrik kesintisinin hayatı felç ettiğini ve fabrikalardan işçi çıkarmaların arttığını belirten protestocular, yolları trafiğe kapattı, lastik yaktı ve slogan attı.

Protestoların artması üzerine, Pakistan Elektrik Enerjisi Şirketi (PEPCO) tarafından yapılan açıklamada, ülkede 13800 megavat elektrik enerjisine ihtiyaç olmasına karşın, 8700 megavat elektrik üretilebildiği belirtilerek, elektrik kesintilerindeki artışın, son aylarda yaşanan kuraklığın etkisiyle büyük barajlardaki su seviyesinde meydana gelen düşüşün neden olduğunu ifade edildi.

Federal Su ve Enerji Bakanı Raja Pervez Eşref, yeni santrallerin bu ay sonunda devreye girmesiyle enerji açığının azalacağını kaydetti.

Pakistan'da, özel sektörden kiralanan termik santrallere hükümet tarafından yeterli ödeme yapılmadığı için, bu santrallerde son 3 yıldır tam kapasiteyle elektrik üretimi yapılmıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35