banner39

Pakistan'da kanlı pazar: Üç saldırı, 70'ten fazla ölü

Pakistan başbakanı son saldırılardan Çeçen, Arap ve Özbek vatandaşlarını sorumlu tuttu

Arşiv 05.04.2009, 17:09 05.04.2009, 17:09
Pakistan'da kanlı pazar: Üç saldırı, 70'ten fazla ölü


Ubeyd Rahman - Lahor / Dünya Bülteni

Pakistan haftasonunda meydana gelen patlamalarla sarsıldı. Başkent İslamabad'dan 2 saat mesafede bulunan Çakval'da bulunan bir Şii camii'de yapılan bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 40'a ulaşırken, İslamabad'daki BM bürosu ve Miranşah'da askeri birliklerine düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı 35 oldu.

Alınan bilgilere göre, Çakval şehrinin 'Thana Citty' bölgesinde Sarpak mahallesindeki 'İmam Bargah' adındaki Şii Camii'nde yıllık taziye programı sırasında bombalı bir kişi kendini havaya uçurdu. Kaynaklara göre, olay yerinde o sırada 2 bin 5 yüz civarında katılımcı bulunuyordu.

Görgü tanıklara göre, olay ardında parçalanmış insan cesetleri her tarafa dağılırken tüyler ürpeten bir manzara ortaya çıktı. Patlamada ölenlerin sayısının 40'a yükselirken yaralı sayısının 200`ü bulduğu açıklandı.
Yaralıları Ravalpindi, İslamabad ve Cehlum şehirlerin hastanelere kaldırıldı. Ölenlerin sayısı da daha artacağından endişe ediliyor.

Öte yanda, başbakan Gilani, Lahor'da basın ile görüşürken dün ve bugün meydana gelen saldırıları kınayarak, "terörizmi kökten sökeceğiz. Siyasi güçleri de ülkeyi bu yeni terörizmin yeni akımından çıkartmak için destekçi olsunlar", dedi. Gilani, Pakistan'daki terörizm faaliyetlerinde, Çeçen, Arap ve Özbek vatandaşlarının rol aldığını iddia etti.

Öte yandan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da polis karakoluna ve Serhad eyaletinin Miranşah'da askeri güçlere yönelik yapılan suikast saldırılarında 35 kişinin öldüğü ve 49 kişinin da yaralandığı bildiriliyor.

Kaynaklara göre, İslamabad`daki olay yerine bitişik BM ofisi bulunuyor, Cemaat-ı İslami eski emiri Kadı Hüseyin Ahmed ve Pakistan Atom mühendisi Dr. Abdulkadir Han'ın evleri de bölgede yer alıyor. Olay ardından toplanan kalabalık sırasında şüpheli kişiler kaçmaya çalışmı fakat halk yardımıyla şüpheli kişiler yakalandığı ve bilinmeyen yere götürüldüğü kaydediliyor.

Kuzey Vaziristan'ın Miranşah bölgesinde askeri konvoya yapılan suikast saldırısında 5 çocuk ve 2 asker ile birlikte 19 kişinin hayatını kaybettiği ve 25 kişinin yaralandığı de açıklandı.

Kaynaklara göre, ölenlerin çoğunluğu yoldan geçen okul öğrencileri. Patlamadan dolayı Miranşah basın odası, Miranşah Agency (aşirent) genel merkezi, onlarca arabalarla birlikte sayısızca dükkan hasar gördü.
Pakistan içişleri bakanlığı danışmanı Rahman Malik, bu suikast saldırılarını terörizmin yeni akımı olarak değerlendirerek, Taliban'ın planları gerçekleşemeyeceğini açıkladı.

Taliban tarafından bir müddet önce İslamabad'a saldırılar düzenleneceğine dair tehditler yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?