banner39

Pakistan'da nükleerin 10. yılı

1998'de beş nükleer cihazın seri ve başarılı bir şekilde test edilmesinin 10. yıldönümü bugün çeşitli şehirlerde kutlandı.

Arşiv 28.05.2008, 17:09 28.05.2008, 18:16
Pakistan'da nükleerin 10. yılı

Yüzlerce Pakistanlı, ilk nükleer bomba denemesinin 10. yıldönümünü bir yürüyüşle kutladı. Pakistan, Hindistan'ın benzer denemeler yapmasından iki hafta sonra 28 Mayıs 1998'de güneydeki Belucistan eyaletindeki dağlık kesimde beş nükleer cihazı yer altında patlatmıştı.

Pakistan'ın sürpriz bir şekilde seri nükleer denemelerini başarı ile gerçekleştirmesi bütün dünyada yankı bulurken Pakistanlılar kendi nükleer bilim adamlarının Hindlilerden daha başarılı olması ile gurur duydular.

Multan şehrinde 10. yıl kutlamaları vesilesiyle toplanan yüzlerce kişiye konuşan siyasetçi Cavid Haşimi, "Hükümet, ABD'nin bütün baskılarına aldırış etmedi. Ülke güvenliğini temin etmek üzere testleri gerçekleştirdi." dedi.

Haşimi eski Başbakan Navaz Şerif'in lideri olduğu partiye üye ve nükleer denemeler gerçekleştiğinde Navaz Şerif başkanlığındaki hükümet iktidarda idi.

10. yıl kutlamaları vesilesi ile Pakistan'ın diğer şehirlerinde de çeşitli törenler yapıldı. Başkent İslamabad'ta 100 civarındaki İslamcı parti üyesi ülkenin Nükleer babası kabul edilen şu anda ev hapsinde tutulan nükleer fizikçi Abdul Kadir Han'ın evinin önünde toplanarak ev hapsinin kaldırılmasını talep etti.

Abdul Kadir Han, 2003'te dünyada nükleer silahların yayılmasını desteklediği iddiası ile hakkında soruşturmalar başlatılması üzerine Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in emri ile ev hapsine alınmıştı. İslamcı partiden parlamento üyesi Mian Muhammed Aslam, burada yaptığı konuşmada, "Bize atom bombasını veren kahramanımızı ev hapsinde tutmak bir utançtır." dedi.

Pakistan'ın bazı yerlerinde de nükleer silah karşıtı gösteriler düzenlendi. Belucistan eyaletinin başkenti Quetta'da bir araya gelen yaklaşık 500 öğrenci ve siyasi eylemci nükleer testleri kınadı. Öğrenci lideri Attaullah Baluch, topluluğa yaptığı konuşmada, "Nükleer bombalar insanlığa karşı. 28 Mayıs 1998'de iktidarda olanlar nükleer testler yapmak için bizim eyaleti seçti. Toprağımızı kirlettiler. Pakistan'ın kuruluşundan beri idareciler eyaletimize zarar veriyor." dedi.

Belucistan'da zengin doğal gaz kaynakları bulunuyor, fakat bölge fakir.

The News gazetesi, nükleer testlerden sonra Pakistan'a yaptırımlar uygulayan nükleer silahlara sahip Batılı ülkeleri iki yüzlü olmakla suçladı. Pakistan halkını "korkunç cihazların" korunması ve ahlaka uygunluğunu tartışmaya çağıran gazete başyazısında, "Çoğu sıradan Pakistanlı ülkelerinin nükleer silahlara sahip olmasından gurur duyuyor. Ancak bunu kendimize sormalıyız. Bu durum gerçekten bir gurur meselesi midir? Ülkemizin yaklaşık üçte biri fakir. Yaklaşık yüzde 50'si okur yazar değil. Milyonlarca çocuk her yıl suya bağlı hastalıklardan ölüyor." dedi.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?