banner39

Pakistan'da Ölü Sayısı 40 Bine Vardı

UNİCEF, Pakistan'da ölü sayısının 30 ila 40 bin arasında olduğunu açıkladı. Balakot'ta yıkıntıların arasından bir çocuk sağ çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak birçok bölgeye hala ulaşılabilmiş değil. Tıbbi malzeme, gıda ve su

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan'da Ölü Sayısı 40 Bine Vardı

Güney Asya'da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin vurduğu Pakistan'da ölü sayısının 30 ila 40 bin arasında olduğu bildirildi. İslamabad'daki Unicef sözcüsü, ''Hükümet, depremde 30 ila 40 bin arasında ölü olduğunu söyledi'' dedi. Adını açıklamak istemeyen üst düzey bir Pakistanlı yetkili de, ''Pakistan'da 30 ila 40 bin arasında ölü var, yaralı sayısıysa 60
binin üzerinde'' şeklinde konuştu. Bu arada, Pakistan'daki Balakot'ta okul binasının yıkıntıları arasından 6 yaşındaki bir çocuğun sağ kurtarıldığı bildirildi. Yüzlerce kurtarma görevlisi ve halkın çabaları sonucunda, kurtarılan çocuğun şokta ve kendinden geçmiş durumda olduğu belirtildi. Yöre sakinleri, okulun enkazı altında yaklaşık 400 öğrenci bulunduğunu ve enkazdan çocuk sesleri duyduklarını belirttiler. Bu arada, Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, ABD'nin Pakistan'a 50 milyon dolarlık bir başlangıç yardımı yapma kararı aldığını belirtti.

"Ölüm vadisinde umut ve keder"

İngiltere'den yayımlanan Independent gazetesi Keşmir'deki deprem için, "Ölüm vadisinde umut ve keder" manşetini kullandı. Gazete, depremden en ağır etkilenen Keşmir bölgesinin başkenti Muzafferabad'da bulunan muhabirlerinin haberine yer verdi. Deprem bölgesindeki Türk ekibinin enkaz altından birini kurtarışına tanıklık eden muhabir Justin Huggler, "Onu enkaz altından çıkardıklarında nefes alıyordu. Yüzü bir cesedin rengine bürünmüştü" diye yazdı. Enkazdan çıkarılan şahsın kalbinin durduğunu kaydeden Huggler, "Onu gün ışığına çıkardıklarında, gözleri devrildi, sol eli havada hafifçe asılı kaldı ve sonra yere düştü. Enkaz altında 24 saatten fazla dayanmıştı ama şimdi, kurtarıldığı an kalbi durmuştu. Adının İkbal olduğunu söylediler bize. Görevliler evinin enkazı üzerinde ona kalp masajı yaptı, suni teneffüs yapan biri yüzünü üzerinden kaldırdı ve 'Ambulans! Ambulans!' diye bağırdı kalabalığa karşı. Sonrasındaysa bir sevinç çığlığı... İkbal'in kalbi yeniden atmaya başladı. Bir ambulans geldi ve kendisini İslamabad'a taşıyacak helikoptere doğru yola koyuldu... Ancak akşam saatlerinde enkaz altından canlı çıkan İkbal, helikoptere giderken hayata veda etti" satırlarına yer verdi.
Guardian gazetesi de, Muzafferabad kentinin deprem ardından büründüğü görüntüyü okurlarına, "Pakistan denetimindeki Keşmir'in başkenti Muzafferabad, bir korku ve yas kentine dönüştü. Depremin ardından, caddeler; yıkılmış binalar, bükülmüş demirler ve hurdaya dönmüş arabaların oluşturduğu gri bir dağ halini aldı. Enkaz altında yüzler, belki binlerce ceset yatıyor. Ve tek kurtarma aletlerinin, balyozlar ve insan ellerinin onlara ulaşabilmesi mümkün değil" satırlarıyla duyurdu.
 
Yağmalama olayları arttı

Öte yandan, Pakistan'ın Muzafferabad kentinde yağmalama olaylarının arttığı, yağmacılarla dükkan sahipleri arasında arbede yaşandığı bildirildi. Depremin aç ve susuz bıraktığı felaketzedelerin de yağmalama olaylarına karıştıkları belirtildi. Yağmacılarla dükkan sahipleri arasında taşlı sopalı kavgalar çıktığı, bölgede düzeni sağlayacak polise rastlanmadığı kaydedildi. BM, depremin ardından 2.5 milyon kişinin sığınacak yere ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Toprak kaymaları sonucunda birçok yolun kapandığı ve depremde zarar gören bölgelere yardım gönderilmesinde zorluk çekildiği belirtiliyor.
Depremden en çok etkilenen kent olan Muzafferabad'da evler, devlet binaları ve dükkanlar ağır hasar gördü. Uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulunan Pakistan hükümeti, binlerce kişinin ölümüne yol açan deprem nedeniyle bugün üç günlük yas ilan ettiğini açıkladı. İslamabad'da basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Afitab Şerpao, depremde ölü sayısının her geçen dakika arttığını da söyledi. 

Hindistan'da ölü sayısı 700'e yaklaştı

Hindistan'ın Keşmir bölgesinde de ölü sayısı 689'a ulaştı. Kurtarma görevlileri ve askerler Tangdar bölgesinde enkazdan 90 kişinin daha cesedini çıkardı.

Eyalet yetkilisi Vijay Bakaya, çıkarılan cesetlerle ölü sayısının 700'e yaklaştığını söyledi. Bölgede 900 kişinin de yaralandığı belirtildi. 5 bin 700 ev de hasar gördü.

Erken saatlerde meydana gelen ana depremin ardından, büyüklüğü 4.5 ve 6.3 arasında değişen 20'den fazla artçı sarsıntı oldu.

Türkiye'den bölgeye yardım

Pakistan'da meydana gelen depremin ardından arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarına katılmak amacıyla bugün İslamabad'a gelen Türk ekipleri, Muzaferabad şehrine hareket etti.

Türk yardım ekipleri şu ana kadar dört kişiyi enkaz altından kurtardı. Ancak kurtarılanlardan biri hastanede hayatını kaybetti.

Uluslararası toplum ve yardım kuruluşları, depremin vurduğu Pakistan'a yardım için seferber oldu. Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref tüm dünyadan yardım talep ederken, pek çok ülke ve kuruluştan Pakistan'a yardımlar akmaya başladı.

Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan'daki depremden sonra hızlı şekilde yardım çalışmalarını başlatan ülkeler oldu.

Asya Kalkınma Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, mevcut projelerden 10 milyon doların, depremden en çok etkilenen bölgelere acil yardım için tahsis edileceğini söyledi.

Avrupa Birliği de ilk etapta 4.4 milyon dolar yardım sözü verdi. AB İnsani Yardım Temsilcisi Louis Michel, "hayatları alt üst olmuş insanlara mümkün olan en kısa zamanda yardım etmek görevimizdir" dedi.

ABD, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Avustralya toplam 2.46 milyon dolar yardım sözü verirken, Çin 6.2 milyon dolar yardım taahhüt etti.

Tayland da depremzedelere 100 bin dolar yardım yapacağını açıklarken, pek çok ülke gibi Malezya da Pakistan'a kurtarma ekipleriyle destek verdi.

İspanya'dan Sınır Tanımayan İtfaiyeciler örgütü 21 elemanı, 2 sahra hastanesi ve 2 ton malzemeyle İslamabad'a ulaştı. 50 kişilik Çin acil müdahale ekibi de İslamabad'a vardı.

50 kişilik Japon ekibinin de Pakistan'a ulaşması bekleniyor. Rusya'dan da acil durum görevlileri ve yardım kamyonları Pakistan'a doğru yola çıktı.

Danimarka da Pakistan'daki kurtarma çalışmalarına destek olmak için 1.34 milyon euro vereceğini açıkladı.

İsveç Savunma Bakanlığı'na bağlı kurtarma servisinin açıklamasında, Pakistan'a her biri 5-7 kişiyi barındırabilecek 75 adet çadır ve 3 bin battaniye gönderileceği belirtildi.

Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, ABD'nin, askeri operasyonlar düzenlediği komşu Afganistan'dan helikopterler yollayacağını söyledi.

Depremde bir kişinin ölüdüğü Afganistan'ın da yarın 51 doktor, 5 hemşire ve 3 ton ilaç göndereceğini açıkladı.

Fransa Savunma Bakanlığı, 25 kişilik sivil savunma birliği, kurtarma köpekleri ve malzemeler gönderileceğini duyururken, yardım ekibi gönderecekler arasında Güney Kore de bulunuyor.

Kızılay ve Kızılhaç'tan 10 bin bataniye

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, depremden en çok zarar gören bölge olan Keşmir'in Pakistan'ın denetimindeki bölümünde bulunan Muzafferabad'a bir inceleme ve kurtarma ekibi gönderdiğini açıkladı. Federasyonun açıklamasında, İslamabad'a da 10 bin battaniye gönderildiği belirtildi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Müslüman sivil toplum örgütü "Islamic Relief", Pakistan'a 2.9 milyon euro yardımda bulunacağını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?