banner39

Pakistan'da şiddet olayları: 31 ölü

Serhad ve Belucistan'dan sonra Sind eyaleti de karıştı. Çatışmalarda 31 kişi ölürken, Karaçi'nin her tarafında yangınlar sürüyor.

Arşiv 30.04.2009, 00:12 30.04.2009, 14:28
Pakistan'da şiddet olayları: 31 ölü

 

Ubeyd Rahman - Lahor / Dünya Bülteni

Pakistan'ın liman kenti Karaçi'de dün gece başlayan şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 31'e çıktı. Yüzlerce kişinin de yaralandığı olaylar yer yer sürerken, şehirde yangınlar da devam ediyor.

Kent polis müdürü Waseem Ahmed, şiddet olaylarının iki etnik grup arasındaki anlaşmazlık sonucu çıktığını kaydetti. Pakistan'ın ticaret merkezi ve güneydeki Sind eyaletinin başkenti olan Karaçi, etnik, dini ve ayrılıkçı şiddet olaylarının yaşandığı bir geçmişe sahip. Karaçi'de, Pakistan'ın 1947'de bağımsızlığını kazanmasından sonra Hindistan'dan göç eden ve Urduca konuşan Müslüman nüfus çoğunlukta bulunuyor. Kentte büyük oranda Peştun da yaşıyor.

Dün başlayan olayların acı bilançosu ise bu sabah belli oldu. Kentte gece boyunca devam eden olaylarda 12 yaşındaki bir kızla, 26 vatandaş ve dört polis memuru öldü. Sabah saatlerinde, şehrin her tarafta yangınlar sürüyordu, çok sayıda aracın yangın sonrası iskelet haline gelmiş görüntüsü ise tv görüntüleriyle hafızalara nakşedildi. Karaçi'de çoğu benzin  istassyonu halen kapalı, caddelerde herhangi bir trafik gözlenmiyor. Araç bulamadığı için işe yürüyerek gitmek isteyen gruplarda ise korku dolu gözler hakim.

Olaylar yüzünden eyalet hükümeti, Karaçi'deki bütün okulları bugün tatil ilan etti.

Karaçi kargaşası ve şiddet olaylardaki ölümlerden dolayı acil çözüm için Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, Sind eyaleti yönetiminden rapor talep etti. Sind eyalet başkanı Kaim Ali Şah ise koalisyon hükümetindeki partilerle olağanüstü toplantı yapıyor.

Kaynaklara göre, Sind eyaleti koalisyon hükümetindeki partilerden MQM ve ANP, olaylardan toprak mafyası, uyuşturucu mafyası ve komplocu unsurları sorumlu tutuyor. Olaylarda ölenler arasında MQM parti temsilcileri de bulunuyor.

Siyasi uzmanlara göre, ABD'nin baskılarıyla, Pakistan'ın 4 eyaletinden Serhad ve Belucistan'daki kargaşa çıkarma planları, artık planlı bir şekilde üçüncü eyalet Sind''de de uygulanıyor. Sırada ise en huzurlu eyalet olan Pencap ve başkenti Lahor var. Uzmanlar, bu kargaşaların amacını, Pakistan'da huzur ve barış olmadığını gösterek, ülkenin nükleer silahlarının kontrolunu ABD'nin eline geçirmek olduğunu belirtiyorlar.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?