banner39

Pakistan'da Şii-Sünni çatışması: 40 ölü

Pakistan'ın kuzeybatısında Sünniler ile Şiiler arasında çıkan çatışmada, 40 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Arşiv 07.04.2007, 23:39 08.04.2007, 23:52
Pakistan'da Şii-Sünni çatışması: 40 ölü

 


Pakistan'da Sünni-Şii çatışması, ölüsü sayısı 40'a yükseldi. Pakistan'ın kuzeybatısında Sünniler ile Şiiler arasında çıkan çatışmada, can kaybı sayısı 40'a yükseldi.


Yetkililer, Peşaver'in 250 kilometre güneybatısında bulunan Paraçınar'da meydana gelen olaylarda 43 kişinin de yaralandığını söyledi. Daha önce, ölü sayısı 10, yaralı sayısı da 83 olarak açıklanmıştı.


Olayların, dün kimliği belirsiz kişilerin bir cami yakınında Şiilere ateş açmasıyla patlak verdiği, Şiilerin de Sünnilere ait ev ve işyerlerini ateşe vermeye başladığı belirtiliyor.


Her iki tarafında çatışmalarda ağır silahlar kullandığı söyleniyor.


Paraçınar kasabasında, olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve ordu birlikleri yardıma çağrılmıştı.


Bir yetkili güvenlik güçlerinin çatışmayı durdurmak için tarafların bulunduğu mevzilere helikopterden ateş açmak zorunda kaldığını söyledi.


Pakistan'da Sünnilerle Şiilerin büyük kısmı barış içinde birlikte yaşıyor ancak mezhep çatışması yıllardır alttan alta sürüyor. Mezhep çatışmaların arkasında başta Hindistan olmak üzere dış güçlerin büyük etkisinin olduğu vurgulanıyor.


Bu çatışmayı körükleyen gruplar çok sayıda ölümle sonuçlanan saldırılar yaptı.


  

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?