banner15

Pakistan'da tutuklu ABDlilerden 'işkence notu'-FOTO

Pakistan'da gözaltına alınan 5 Amerikalı genç, gazetecilere attıkları notlarla seslerini duyurmaya çalıştı, işkence gördüklerini haykırdı

Pakistan'da tutuklu ABDlilerden 'işkence notu'-FOTO


Pakistan’da terörist oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 Amerikalı genç, gözaltında oldukları süre içerisinde Amerikalı sorgu görevlileri ve Pakistan polisinden işkence gördüklerini, gazetecilere attıkları notlarla anlatmaya çalıştı.

Zanlılardan biri, doğudaki Sargodha kentinde hakim karşısına çıkarılmak için getirildikleri mahkeme önünde gazetecilere elindeki bazı kağıtları fırlattı.

iskencenotu.jpg

Zanlıların fırlattığı kağıtlarda Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ajanları ve Pakistan polisinin kendilerine işkence yaptığı ve tuzağa düşürüldükleri yazılıydı. ABDli genç, zanlıların ailelerinden ve medyadan bilinçli olarak uzak tutulduklarını ve masum olduklarını da bu kağıt parçalarına yazdı.

pakistan-amerikaligencler.jpg

'İnternet üzerinden militanlarla bağlantı kurmak ve terörist saldırı düzenlemek'le suçlanan, hepsi 20li yaşlardaki beş ABDli genç, FBI ve Pakistan polisinin kendilerine komplo kurduğunu savunuyor. Aralık ayından bu yana gözaltında olan gençler, tek amaçlarının "Pakistanlı müslümanlara tıbbi ve maddi yardım sağlamak" olduğunu söylüyor.

Zanlıların avukatlarından Tarık Asad, gençlere "elektrik şoku" verildiğini söyledi, müvekkillerine ulaşabilmek için tüm yolları denediğini söyledi.

Gazetecilere atılan notlardan birinde, "tutuklandığımızdan beri ABD, FBI ve Pakistan polisi bize işkence yapıyor. Bizi tuzağa düşürmeye çalışıyorlar, biz masumuz. Bizi ailelerimizden, medyadan, avukatlarımızdan uzak tutmaya çalışıyorlar. Yardım edin!" yazıyor.

Mısır asıllı 23 yaşındaki Ramy Zemzem'in ailesine yazdığı ve avukatı tarafından basına dağıtılan mektupta ise, "Tutuklandığımızdan beri işkence görüyoruz. Bizimle doğrudan görüşmek ve kişisel olarak konuşmak için elinizden geleni yapın. Hepinizi seviyorum. Sadece sabırlı olun ve dua etmeye devam edin" ifadeleri yer alıyor.

mektup.20100202154818.jpgGözaltına alınan gençlerden ikisi Pakistan asıllı, diğerleri ise Mısır, Yemen ve Eritreli ailelerin Amerikan vatandaşı oğulları. Gençlerin 16 Şubat'ta yeniden hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Öte yandan, Amerikan Büyükelçiliği Sözcüsü Richard Snelsire, iddiaların tamamen temelsiz olduğunu söyledi. Pakistan polisi de işkence iddialarını reddetti.

 

 

 

 

 

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48