banner39

Pakistan'da vurulan medreseden görüntüler

Pakistan'da onbinlerce kişi dün öldürülen 85 kişi için hükümet ve ABD karşıtı gösteri düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan'da vurulan medreseden görüntüler

Pakistan'ın kuzeybatısındaki aşiret bölgesi Bajur'da dün El Kaide eğitim kampı olduğu kaydedilen bir medreseye düzenlenen füze saldırısında 80 kişinin ölmesinin ardından bugün bölge, çoğu silahlı binlerce aşiret üyesinin protesto gösterisine sahne oldu.

Bajur'un merkezindeki Har kentinde düzenlenen yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı gösteride, hükümet ve ABD protesto edildi. Konuşmalarda cihad çağrılarının yapıldığı gösteride, dünkü füze saldırısında masum sivillerin öldüğü kaydedildi.

Yerel liderlerden Fakir Muhammed, törene katılanlara hitaben bir konuşma yaptı. AP haber ajansının bildirdiğine göre Muhammed "Hükümet, Amerika'nın emriyle masum insanlarımıza saldırıp onları öldürdü" dedi. Operasyonun düzenlendiği, Afganistan sınırındaki Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nin yerel hükümetinin bakanlarından Sirac-ül Hak da olayı protesto ederek istifa etti.

Pakistan ordusu dün teröristlerin eğitimi için paravan olarak kullanıldığını kaydettiği bir medreseye, helikopterle 5 füze atıldığını, içerideki 80 el-Kaide üyesinin öldüğünü açıklamıştı. Bununla beraber bir görgü tanığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, medresede Ramazan Bayramı sonrası derslerine başlamış ve bölgenin yerlisi yaklaşık 80 öğrenci bulunduğunu anlattı. Bajaur, Ocak ayında Amerikan ordusunun düzenlediği hava saldırısının da hedefiydi.

Har kentinin Cingay köyündeki medreseye dün düzenlenen operasyonun, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in muhafazakar aşiret üyelerini, ülkenin kuzeyindeki yarı özerk bölgelerde destek gören Taliban ve El Kaide'nin etkisinden uzak tutma çabalarına olumsuz etkisi olacağı yorumları yapılıyor. Bölgedeki din adamları, dünkü saldırıyı protesto için ülke çapında gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunurken, bölge milletvekilleri, bölgesel kabine üyeleri protesto için istifa ettiler. Pakistan'daki muhalefet partileri de, hükümeti kınadı ve halktan özür dilemesini talep etti.

Bu arada, İnsan Hakları İzleme (Human Rights Watch) örgütünün Güney Asya temsilcilerinden Ali Dayan Hasan, Pakistan yetkililerini, terörle mücadele operasyonlarında aşırı ve orantısız güç kullanmakla suçladı.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

5 füze sonrası yerle bir edilen medreseden görüntüler.......

12

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?