banner39

Pakistan'da yolsuzluk krizi Bakan 'durdurdu/ GÜNCELLENDİ'

Yolsuzluk davaları bulunan Savunma Bakanı'nın yurt dışına gidişi engellendi, İçişleri Bakanı ifade vermezse tutuklanacak!

Arşiv 18.12.2009, 11:15 18.12.2009, 14:42
Pakistan'da yolsuzluk krizi Bakan 'durdurdu/ GÜNCELLENDİ'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Önce Pakistan Yüksek Mahkemesi aralarında devlet başkanı Asıf Zerdari'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin yolsuzluk davalarından muaf tutulmasını öngören af uygulamasını geçersiz ilan etti.

Şimdi de Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Savunma Bakanı ve yaklaşık 250 üst düzey yöneticiye yurt dışına çıkma yasağı getirdi.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, İçişleri Bakanı Rahman Malik'in de gün içerisinde mahkemeye ifade vermeye gelmemesi durumunda, tutuklanmasına karar verdiğini açıkladı.

Yüksek mahkeme tarafından bugün yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Malik'in geçmişte işlediği suçlar nedeniyle akşama kadar mahkemeye ifade vermesi istendi, aksi halde tutuklanacağı bildirildi.

Pakistan'da yeni ve ciddi bir siyasi kriz yaşanmasına neden olan gelişmeler, ülkede, aralarında bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu, yüzlerce üst düzey yetkiliyi yargı süreci ile karşı karşıya getirdi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, bazıları 1990'lı yıllara kadar uzanan 8 bini aşkın yolsuzluk olayıyla ilgili davaların soruşturulmakta olduğunu ve yeniden dava açılacağını belirterek, bununla ilgili olarak 247 yetkiliye yurt dışına çıkma yasağı getirildiğini duyurdu.

Karar, ABD'nin, Taliban ve El Kaide ile mücadelede güçlü bir müttefik aradığı Pakistan'daki siyasi elit tabaka içinde huzursuzluğa yol açtı. Çünkü başta ABD'nin desteklediği Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari olmak üzere bazı üst düzey yöneticiler geçmişte bu af uygulamasından yararlanmıştı.

SAVUNMA BAKANI RESMİ GEZİYE GİDEMEDİ

Komisyonun hakkında soruşturma açtığı kişiler arasında kimlerin bulunduğu resmi olarak açıklanmadı. Ancak Pakistan haber ajanslarına göre listede İçişleri Bakanı Rahman Melik ve Savunma Bakanı Ahmed Muhtar da bulunuyor.

Muhtar, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, savaş gemisi alımında görüşmeler için Çin'i ziyaret amacıyla gittiği havaalanında ülkeyi terk etmesinin engellendiğini söyledi. Muhtar ile ilgili soruşturma konusu ise henüz bilinmiyor.

Müşerref tarafından 2007'de Ulusal Uzlaşma Kanunu (NRO) ismiyle çıkarılan yasa, bir çok siyasetçinin haklarındaki yolsuzluk ve suç dosyalarından yargılanmasını engelleyerek, siyasetin önünü açmayı hedeflemişti.

Taliban'a karşı ABD baskısıyla büyük bir savaşa başlayan, şehirlerinde her gün bombalar patlayan Pakistan'da sivil yönetimin istikrarsazlaşmasının gerginliği artırmasından endişe ediliyor.

Pakistan'da üst düzey yöneticilere yurtdışı yasağı ve Yüksek Mahkemenin 'af uygulaması' iptaliyle siyasi karşıklığın arttığı ifade edilirken, Devlet Başkanı Zerdari'nin sözcüsü Farhatullah Babar, darbe iddialarının doğru olmadığını söyledi. Babar, ''Elbette ki bir darbe söz konusu değil'' dedi.

MUHALEFET İSTİFA İSTEDİ

Pakistan'ın muhalefet liderleri ise, kararın ardından Zerdari'ye istifa çağrısında bulundu.

Cemaat-ı İslami eski başkanı Kadı Hüseyin Ahmed, Pakistan cumhurbaşkanı Asif Zerdari'nin hemen istifasını vermesi gerektiğini açıklarken, Muslim Lig Navaz Şerif grubu liderlerinden Havaca Asif da, Zerdari'nin istifa kararının "ahlaki" olacağını söyledi.

Öte yandan, cumhhurbaşkanlı sözcüsü Farhatullah Babar, herhangi bir istifa durumu olmadığını, cumhurbaşkanının görevine devam edeceğini açıkladı.

Pakistan Anayasası, devlet başkanlığı yapacak kişinin hiçbir suçtan hüküm giymemiş olmasını şart koşuyor.

'Bay yüzde 10' olarak anılan Zerdari, dokunulmazlık kararından önce yolsuzluk ve rüşvet suçlarından hüküm giymiş ve cezaevinde yatmıştı. Zerdari ise bu mahkumiyet kararlarını 'siyasi' olarak niteliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?