banner39

Pakistan'daki Depremde Onbinlerce Ölü

Pakistan'da bu sabah meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 10 binleri bulmasından endişe ediliyor. Pakistanlı yetkililer, deprem sırasında çok sayıda köyün tamamen haritadan silindiğini ifade ettiler. Depremin Pakistan'ın Pencap (P

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan'daki Depremde Onbinlerce Ölü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Güney Asya'da 7.6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı artıyor. Hindistan ve Afganistan’da da hasara yol açan depremde 10 binden fazla kişinin ölmüş olmasından endişe ediliyor. Depremin merkez üssünün Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 95 kilometre kuzeydoğusunda olduğu belirtiliyor. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sözcüsü Şevket Sultan, yaşanan can kaybına ilişkin henüz tam bir rakam veremeyeceklerini ancak ölenlerin sayısının binlerce olabileceğini söyledi. Tümgeneral Sultan depremden en fazla etkilenen bölgelerin, Pakistan'ın kuzeyindeki Mansehra ve Muzafferabad olduğunu ve bu bölgelerde kurtarma çalışmalarının başladığını kaydetti. Depremin Pakistan’ın Pencap (Punjab) ve Serhad (NWFP) eyaletlerinin yüzde 80 oranında etkilediği kaydedildi. Serhad eyaletinde özellikle Hazara bölgesinde büyük yıkımların olduğunu belirten yetkililer, Mansehra, Buttgram, Kohistan ve Abbotabad’da enkaz altında yüzlerce kişinin olabileceğini vurguladılar. Japon sismologlar depremin şiddetinin 7.8 olduğunu açıkladılar.

 

Çok Sayıda Köy haritadan silindi

 

İçişleri Bakanı Aftab Ahmed Şerpao da depremde çok sayıda köyün yıkıldığını, yüzlerce ölü olabileceğini söyledi. Deprem nedeniyle başkent İslamabad'da iki büyük bina yıkıldı. Binaların enkazı altında yüzden fazla kişinin kalmış olduğu sanılıyor. Görgü tanıkları çevrede onlarca evin çöktüğünü söyledi.

 

Keşmir'de ölü sayısı 174'e yükseldi

 

Deprem, Hindistan’ın Cammu-Keşmir eyaletinde de, büyük hasara yol açtı. Eyalette 174 kişinin öldüğü, 600’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Afganistan’da da en az 2 kişinin öldüğü bildirildi. Ancak yetkililer ölü sayısının ancak 12 saat sonra anlaşılabileceğini belirtiyor. Lahor'da da dört işyeri yıkıldı. Polis kentte en az sekiz kişinin yaralandığını açıkladı. Ravalpindi kentinde de bir okul hasar gördü, iki kız öğrencinin yaralandığı belirtildi.

Ankara'dan 'geçmiş olsun' mesajı
 
Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarında meydana gelen deprem nedeniyle bir mesaj yayımladı. Yapılan açıklamada, Pakistan Büyükelçiliği'yle temasa geçilerek, 'dost ve kardeş Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerinin iletildiği' belirtildi. Açıklamada, Pakistan'ın bu aşamada uluslararası yardım çağrısında bulunmadığı, ancak muhtemel yardım gereksinimi göz önüne alınarak, gerekli hazırlıkların başlatıldığı vurgulandı. Türk Kızılay Derneği, Pakistan'a yedi kişilik uzman ekip ile ilaç, gıda ve hijyenik malzeme yardımı gönderileceğini açıkladı. Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pakistanlı yetkililerle görüşülerek, deprem bölgesine yönelik ihtiyaçların belirlendiği ve Pakistan Kızılayına bir taziye mektubu gönderildiği kaydedildi. Dernek bölgeye, Başbakanlık tarafından tahsis edilen bir uçakla ilaç, gıda, hijyenik malzeme ile afet müdahale ve lojistik konularında uzman yedi kişilik bir ekip gönderecek.
Kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere bölgeye asker ve helikopterler gönderildi.

 

Asya'daki depremler
 
Asya kıtasının güneyinde daha önce meydana gelen ve can kaybına
yol açan şiddetli depremler şunlar:  

 • 28 aralık 1974/Pakistan: 6.2 büyüklüğündeki depremde, 5 bin 300 kişi öldü
 • 20 ağustos 1988/Nepal-Hindistan sınırı: 6.6 büyüklüğündeki depremde bin 450 kişi hayatını kaybetti
 • 19 ekim 1991/Hindistan: Hindistan'ın kuzeyindeki 7.0 büyüklüğünde depremde, yaklaşık 2 bin kişi öldü
 • 4 şubat 1998/Afganistan: 6.1 büyüklüğündeki depremde 2 bin 300 kişi hayatını kaybetti.
 • 30 mayıs 1998/Afganistan: 6.9 büyüklüğündeki deprem, yaklaşık 50 köyü yerle bir etti ve 4 bin can aldı
 • 25 mart 2002/Afganistan: Büyüklüğü 6.1 olan depremde en az bin kişi öldü.

   

 • banner53
  Yorumlar (0)
  12
  açık
  Günün Anketi Tümü
  Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?