Pakistan'daki enerji krizine karşı kredi desteği

Ülkede hayatı saat sekizden sonra durma noktasına getiren enerji krizine çözüm arayan Pakistan'a 40 milyon dolar kredi....

Pakistan'daki enerji krizine karşı kredi desteği


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Asya Kalkınma Bankası, enerji dar boğazından geçen Pakistan'a 40 milyon dolar enerji yatırımı yapacak.

Asya Kalkınma Bankasının Pakistan direktörü Rune Stroem, tarihinin en büyük enerji krizini yaşayan Pakistan'da enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla 40 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Amaçlarının ülkede kronik hale gelmiş elektrik kesintilerini hafifletmek ve enerji israfının önüne geçmek olduğunu belirten Stroem kredinin, enerji tasarrufu sağlayan 30 milyon kompak ve flüoresan ampulün dağıtılmasında ve halkı verimli enerji kullanımı konusunda bilinçlendirilme çalışmalarında kullanılacağını ifade etti.

Stroem, projeyle günlük 1100 megavat enerji tasarrufu sağlanacağını kaydetti.

Asya Kalkınma Bankası daha önce de Pakistan'ın enerji verimliğini artırmak için 10 yıllığına 1,18 Milyon dolar kredi vermişti.

Pakistan'ın günlük 5000 Megavat enerji açığı bulunuyor. Ülkede yaz aylarında daha da artması beklenen enerji krizi nedeniyle, saat sekizden sonra elektrikler kesiliyor. Özellikle alışveriş merkezlerini ve dükkanları vuran bu kesintilerin, bazı bölgelerde hayatı felç ettiği belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39