banner15

Pakistan'daki medreseleri yenileştirme talebi

Ehl-i Hadis Pakistan emiri medreselerdeki eğitim sisteminin yenileştirilmesi gerektiğini savundu

Pakistan'daki medreseleri yenileştirme talebi

 

Ubeyd Rahman- Dünya Bülteni / Lahor


Cemiyet-ı Ehl-i Hadis Pakistan’ın emiri Prof. Senatör Sacid Mir, dini medreselerin modern çizgide düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Lahor’daki büyük dini medrese ‘Camia-ı Selefiye’nin yıllık diploma töreninde konuşan Sacid Mir, “Dini medrese sistemini modern çizgide yenilemek zorundayız. Hükümet ve dini medreselerin eğitim kurumu (Vefak-ul Madaris) arasında denklik konusunda gelişmeler devam ediyor. ABD ise dini medrese talebelerini önce kullandı sonra da suçlu durumuna düşürdü. Dünün mücahitleri bugün terörist olarak adlandırılıyor. Ancak ABD şu anda Afganistan’da yenilgiyle karşı karşıdadır” diye konuştu.  

Lahor’da ayrıca Ehl-i Hadis gençlik kolunun bir yürüyüşünde konuşan Sacid Mir, “Hint alt kıtasının Müslümanları kendileri için ayrı bir vatan için mücadele etmişler. Onlar, kitap ve sünnete göre hür bir şekilde hayatlarını geçirmek istiyorlardı. Ancak Pakistan kurulduktan sonra Pakistan’ın bütün liderleri Pakistan'ın kurulmasının bu temel amacını tamamen göz ardı ettiler. Cemaatimiz barışçı siyaset yoluyla İslamın nizamına inanıyor. Ne memleket içinde  ne de İslam adına yapılan iç savaş doğru değildir'' dedi. 

Sacid Mir ayrıca hükümete çözüm olarak, “Eğer hükümet siyaset buhranı, su, elektrik ve yakıt pahalılık gibi bütün sıkıntılardan kurtulmak istiyorsa ülkeye İslam kanunu getirsin. Ve lüks hayatını terk edip sade hayatı geçsinler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 18:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35