banner39

Pakistan'dan ABD'ye tepki

Pakistan, El Kaide'nin topraklarında faaliyet göstererek dünya genelindeki bağlantılarını güçlendirdiği iddialarını reddetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan'dan ABD'ye tepki

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Büyükelçi John Negroponte, ABD Senato İstihbarat Komitesi'ne yaptığı açıklamada, El Kaide'nin Pakistan'da saklanacak güvenli bir yer bulduğunu, örgütün burada yeniden organize olduğunu ve Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa'da kendini güçlendirdiğini belirtmişti.  

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, bu yorumları "kesin olmayan eleştiri" olarak niteleyerek Negroponte'den El Kaide'ye desteğin kesilmesi konusunda Pakistan'ın rolünü kabul etmesini istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, terörizmle savaşmak konusunda Pakistan'ın diğer ülkelerden daha çok şey yaptığı vurgulandı. Açıklamada, Pakistan'ın uluslar arası terörizm ve aşırıcılıkla mücadeleye bağlı kaldığı belirtilerek "Bu çalışmada, kesin olmayan eleştiri yerine daima işbirliğine odaklanılmalıdır. Sayın Negroponte 11 Eylül'den bu yana öldürülen ve yakalanan yüzlerce El Kaide üyesinden bahsederken, ülkenin çabalarının bunu mümkün kıldığını kabul etmelidir" denildi.

Pakistan, tüm iddialara rağmen, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Afganistan ile olan sınır bölgesinde gizlendiğini reddediyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?