Pakistan'dan Talat'a resmi davet

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ilk 'resmi ziyaret'ini Pakistan'a gerçekleştiriyor.

Pakistan'dan Talat'a resmi davet

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ilk ‘resmi ziyaret’ini Pakistan’a gerçekleştiriyor. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından 5 ay önce davet edilen Talat için, “devlet protokolü” uygulanacak.

Talat, geçtiğimiz yıl önce ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Washington’da, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Berlin’de ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Lefkoşa’da “Kıbrıs Türk halkının lideri” olarak görüşmüştü. Ankara ve Lefkoşa, “resmi ziyaretler”in her düzeyde gerçekleşmesi için çalışıyor. Rum baskısı nedeniyle bu tür ziyaretler, kimi zaman son dakikada duyuruluyor. Ancak, Pakistan daveti nisan ayında iletilmiş, Ankara’da temaslarda bulunan Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri, bunu açıklamıştı. Ziyaret, Talat’ın sağlık sorunları nedeniyle ertelenmişti. Lefkoşa ile İslamabad arasında süren temaslar neticesinde, iki gün önce varılan mutabakat üzerine Talat, Pakistan’a “resmen” davet edildi. KKTC cumhurbaşkanları, bugüne kadar Türkiye dışında hiçbir ülkeye resmi ziyarette bulunmadı.

Talat’ın Pakistan ziyareti bu açıdan önem taşıyor. Talat, bugün başlayan Pakistan’daki 2 günlük temaslar çerçevesinde Müşerref’in yanı sıra, Meclis Başkanı Çavduri Hüseyin, Milli Eğitim Bakanı Cavid Eşref ve Turizm Bakanı Nilüfer Bahtiyar ile görüşecek. KKTC kaynakları, Talat’a, Pakistan’da “devlet protokolü” uygulanacağını belirtirken, ziyarete cumhurbaşkanının eşi Oya Talat da katılıyor. Oya Talat, Müşerref’in eşi Sehba Müşerref’in yanı sıra, Pakistan Kadın ve Gençlik İşleri Bakanı Sumaira Malik ile görüşecek. Mehmet Ali Talat’ın, Pakistan temaslarında KKTC’ye destek aranacak, iki ülke arasında hangi alanlarda işbirliğinin yapılacağı araştırılacak. KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Ekim 2005’te Pakistan’ı vuran depremin ardından bu ülkeye ziyarette bulunmuş ve beraberinde 10 tonluk bir yardım malzemesi götürmüştü.

Talat’ın göreve gelmesinin ardından “dışa dönük” politikalar izlediğine dikkat çeken KKTC Cumhurbaşkanlığı kaynakları, “Pakistan ziyareti, sürdürülen politikanın bir neticesidir. Bu politikalara da dünyadan pek çok ilgi var. Hem Avrupa’dan hem de Avrupa dışından ilgi var.” sözleriyle her düzeyde “sürprizler”in olabileceğini belirtiyor.

KKTC yetkililerinin yaptıkları ziyaretler, Rum Kesimi’nin iptal çabalarını önlemek için kimi zaman son dakikaya kadar kamuoyundan gizleniyor. Bu nedenle, hem Lefkoşa’da hem de Ankara’da yeni ziyaretler için çalışmalar sürse de, kaynaklar bunların ayrıntısına girmiyor. Ocak 2006’da Ada’ya ziyarette bulunan Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht’un, KKTC yönetimi ile teması Rumlar tarafından engellenmişti. Rumlar, daha önce de KKTC’yi tanıyabileceğini ilan eden Afrika ülkesi Gambiya’yı mali yardım vaadiyle bu tavrından vazgeçirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39