Pakistan'dan Taliban yanlılarıyla barış girişimi

Pakistan hükümeti Veziristan bölgesinde faaliyet gösteren Taliban taraftarları ile barış görüşmeleri yapmayı düşünüyor.

Pakistan'dan Taliban yanlılarıyla barış girişimiMahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

Pakistan hükümeti Veziristan bölgesinde bulunan silahlı gruplarla yeniden irtibata geçmeye çalışıyor.

Hükümete ve Veziristan'daki gruplara yakın kaynaklar, kabile bölgelerinde barış ortamının yeniden sağlanması için iki taraf arasında yeniden barış girişimlerinin başlatılıdığını aktardı.

İsminin basında yer almasını istemeyen kaynak, üst düzey bir Pakistanlı yetkilinin Kuzey Veziristanlı önde gelen bir grup lideriyle geçtiğimiz ay çöken barış görüşmelerini yeniden canlandırabilmek amacıyla irtibata geçtiğini ifade etti.

Söz konusu kaynak "üst düzey yetkili barış görüşmelerini yeniden başlatabilmek amacıyla irtibata geçti ama kendisine Pakistan Hükümetinin bu işte samimiyet göstermesi gerektiği söylendi" dedi.

Bilindiği üzere, iki taraf arasındaki görüşmeler bir şemsiye örgüt olan Pakistan Taliban Hareketi'nin hükümeti sözlerini yerine getirmediği ve uluslararası baskılara boyun eğdiği gerekçesiyle 28 Nisan 2008'de başarısızlığa uğramıştı.

Hâlbuki görüşmeler kesilmeden önce, iki ay süreyle kapalı kapılar ardında yürütülen görüşmelerde Pakistan Taliban Hareketi lideri Beytullah Mehsud ve hükümet arasında 15 maddelik bir taslak üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Barış görüşmelerinin kesintiye uğraması ile ilgili Pakistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise asıl sorunun, silahlı grupların, anlaşma gereği Pakistan askerlerinin çekilmesinin sadece Güney Veziristan'la sınırlı kalmamasında ısrar etmelerinden kaynaklandığı açıklanmıştı.

Resmi kaynağa göre silahlı gruplar Pakistan ordusunun tüm kabile bölgelerinden çekilmesi yanında Swat ilçesi ve yarı özerk Dere Ademhil bölgesinden de çekilmesinde ısrar etmişler ama hükümet bunu "kabul edilemez" bulmuştu.

Son gelişme ile ilgili bilgiyi veren kaynak, Beytullah Mehsud üzerinde etkisi olan silahlı grup liderinin görüşmelerin yeniden başlatılması talebine öncelikle Pakistan ordusunun Güney Veziristan çekilmesi ve bölgeye giden yolların yeniden açılması şartının öne sürüldüğünü bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 19:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35