banner15

Pakistan'dan Türkiye'ye ilk tren yola çıktı

Pakistan'dan baslayıp İran üzerinden Ankara ve İstanbul'a ulaşacak ilk tren seferine dün gece başladı

Pakistan'dan Türkiye'ye ilk tren yola çıktı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın Quetta kentinden hareket eden bir yük treni tarihi yolculuğa başladı. 10-15 gün içinde İstanbul'a varması beklenen tren İran üzerinden Asya'yı Avrupa'ya bağlayan büyük bir demiryolu projesinin deneme yolculuğu niteliği de taşıyor.

Devlet Demiryolları (TCDD) Türkiye ile Pakistan arasında başlatılan görüşmeler çerçevesinde, Pakistan-İran ve İran-Türkiye arasında varolan kesintisiz tren hattında yük taşımacılığı yapılması planlanmıştı.

Uzun süredir devam eden görüşmelerin sonunda üç ülke arasında gümrük ve güvenlik konularında anlaşmalar sağlandı ve 14 Ağustos itibariyle yük taşımacılığı resmi olarak başladı. Böylece Türkiye, İran ve Pakistan için Avrupa'ya doğru, İran ve Pakistan ise Asya'ya doğru bir köprü vazifesi üstlenmiş oldu.

Pakistan'ın ilk uluslararası demiryolu yük taşımacılığı yolu da olan hat yaklaşık altı bin 500 km uzunluğunda.. Seferlerin hız kazanmasıyla birlikte Pakistan'ın Türkiye ve İran'la olan ticaretinin yüzde 50 artarak bir milyar dolara ulaşması bekleniyor.

20 vagondan oluşan ilk yük treninin yolculuğuna başlaması nedeniyle yapılan törende konuşan Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani, demiryolu hattının bir gün yolcu taşımacılığı için de kullanılmasını umduklarını söyledi.

Pakistan-İran -Türkiye hattında yük taşıyacak trenlerin, hatlarda yapılacak son denetlemelerin ardından, haftalık olarak sefer yapması planlanıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut kadıoglu
mesut kadıoglu - 10 yıl Önce

çok güzel ALLLAHım ağlamak geldi içimden .bu tarihi ipek yolunun günümüzdeki tam sürümü. eğer orta asya türklüğü de eklenirse bu yola kim tutar turkıyeyi biiznillah.

banner39

banner36

banner37

banner35