banner39

Pakistan'ın yüzde 80'i Amerika'ya karşı!

Son yapılan araştırma, halkın hem ABD'ye hem de ABD ile işbirliği yapan siyasilere karşı öfkenin arttığını gösterdi

Arşiv 01.10.2009, 15:53 02.10.2009, 06:50
Pakistan'ın yüzde 80'i Amerika'ya karşı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'da, ABD yönetimi tarafından desteklenen, Washington merkezli Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitüsü tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması "ezici bir çoğunluğun" Amerikan karşıtı olduğunu ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre, sadece ABD'nin ülkedeki varlığı ve operasyonları değil, Washington'la işbirliği içinde çalışan hükümete karşı tepki de arttı.

Amerika'nın Pakistan'a milyarca dolarlık yardım sözü verdiği günlere rastlayan araştırma sonuçları, "Obama'nın bile, Pakistan'da Amerikan imajını düzeltmeye yetmediğini" gösterdi.

4 bin 900 Pakistanlı ile yüzyüze yapılan konuşmalar neticesinde varılan sonuçlara göre, Pakistanlılar'ın yüzde 80'i "ABD'nin ülkedeki varlığına ve Taliban operasyonlarına karşı." Bu oran, Mart ayında yapılan bir diğer araştırma sonucunda belirlenen orandan yüzde 19 daha yüksek.

Katılımcıların yüzde 76'sı Pakistan hükümetinin ABD ile işbirliği yapmasına ve insansız uçak saldırılarına karşı. Asıf Ali Zerdari'nin desteği yüzde 25'te kalırken, muhalefet lideri Navaz Şerif'e verilen destek yüzde 67 olarak belirlendi.

Pakistan halkının Amerika'yı "işgalci güç" olarak görmeye devam ettiği belirtilen raporda, Obama yönetiminin diplomatları korumak için özel güvenlik şirketleriyle anlaşmasının, sivil kayıplarının ve hatta "yardımların" halkın tepkisini artırdığını ifade ediyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren ABD'nin bölgedeki temsilcisi Richard Holbrooke'un, ABD imajının düzeltilmesi için bir "halkla ilişkiler kampanyası" başlattığı, bazı etkili diplomatları ABD'nin İslamabad elçiliğinde görevlendirdiği kaydedildi.

Bu çerçevede, Pakistanlı öğrencilerin Amerikan üniversitelerinde eğitim görmesi için 30 milyon dolarlık ek burs sağlanmasına karar verildi.

Araştırmanın ayrıntılı sonuçları yarın Enstitü'nün internet sayfasında yayımlanacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?