banner39

Pakistan'lı aşiret liderleri ABD'yi uyardı

Pakistanlı aşiret liderleri, Sovyet hezimetini hatırlattıkları Amerikalı yetkililere, doğrudan güç kullanmama uyarısı yaptı.

Arşiv 27.03.2008, 15:11 27.03.2008, 17:13
Pakistan'lı aşiret liderleri ABD'yi uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'ın Hayber kabile bölgesindeki kabile önderleri Amerika Birleşik Devletlerini, teröre karşı savaş yaparken bölgede doğrudan güç kullanmama konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri John Negroponte ve Richard Boucher dün Afganistan sınırı yakınındaki Landi Kotal şehri Hayber bölgesinde kabile liderleri ile görüşmeler yaptı.

MESELELERİ KABİLE KONSEYLERİNDE ÇÖZMEK İSTİYORLAR

Eyalet eski devlet bakanı Malik Varis Han Afridi, kabile halkının barışı seven insanlar olduğunu, meseleyi kabile konseylerinde çözerek sona erdirmek istediklerini söyledi.

Kabile liderleri, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin bölgede herhangi bir doğrudan güç kullanmasının feci sonuçlara yol açacağı uyarısında bulundular.

Eski Sovyetler Birliği'nin Afgan halkının büyük çoğunluğunun istekleri dışında Afganistan'a askerlerini gönderdiğini hatırlatan kabile önderleri, Sovyetlerin sonunda ülkeyi terketmek zorunda kaldığını belirttiler.

Kabile yaşlıları, "Bu bölgelerde militanları durdurmak üzere herhangi bir karar almadan önce ABD ve Pakistan hükümeti kabile halkını nazarı itibara almalı. Yanlış istihbaratlarla donatılan İslamabad bürokrasisinin, kabile bölgelerindeki iç meseleler hakkında bize emirler vermesini istemiyoruz. Çetin meseleleri adet ve geleneklerimize uygun olarak çözmek istiyoruz." dediler.

'ABD SİZİN BÖLGENİZDE BARIŞ İSTİYOR'

Negroponte ise hükümetinin kabile bölgelerinin geliştirilmesini desteklediğini belirterek "ABD de sizin bölgenizde barış istiyor." dedi.

18 Şubat'ta Pakistan'da yapılan parlamento seçimleri ile ilgili olarak Negroponte, "ABD hükümeti seçmenin kararına saygı duyuyor ve yeni hükümeti destekleyecek. ABD yönetimi kabile bölgelerinin geliştirilmesini ve eğitim sektöründe daha fazla yatırımlar yapılmasını istiyor." dedi.

Bölgeyi ziyaret eden Amerikalı yetkililer, ayrıca, Kuzey Batı Cephe Eyaleti Valisi Ovais Ahmed Gani ve Cephe Birlikleri paramiliter kuvveti üst düzey yetkilileri ile görüştü.

Kuzey Batı Cephe Eyaleti Afganistan sınırında bulunuyor, bölgede NATO ve Amerikan askerleri Taliban ve El Kaide savaşmak adına yaptıkları askeri operasyonalrda çok sayıda sivil hayatını kaybetti..

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?