banner39

Pakistanlı imam Swat'ı terkediyor

Swat'ta şer'i hukukun uygulanmaması karşısında, Sufi Muhammed bölgeden ayrılma kararı aldı.

Arşiv 09.04.2009, 15:44 09.04.2009, 22:27
Pakistanlı imam Swat'ı terkediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Taliban ve Pakistan güvenlik kuvvetleri arasındaki çatışmaları durdurmak için bir barış anlaşması görüşmelerine aracılık eden imam, varılan anlaşmaya rağmen Swat bölgesinde şeriat hukukunu uygulamayan Pakistan yönetimini protesto etmek amacıyla bölgeden ayrılacağını açıkladı.

Bir zamanlar turistlerin başlıca gezmek istedikleri yerlerden biri olan Pakistan'ın kuzey batısındaki Swat vadisinde şeriat hukukunun uygulanması Şubatta yerel hükümet ile imam Sufi Muhammed arasında varılan barış anlaşmasının başlıca maddelerinden biri idi.

Sufi Muhammed daha önce binlerce gönüllüye liderlik ederek Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerine karşı savaşmış daha sonra çatışmalardan çekildiğini açıklamıştı.

Sufi Muhammed'in girişimi ile Pakistan yönetimi ve bölgedeki Taliban kuvvetleri arasında bir barış anlaşması imzalanmış ve böylece bölgede 18 aydır devam eden terör ve şiddet olayları son bulmuştu. Çatışmalar sebebiyle bölgeden 1.5 milyon kişi başka bölgelere göç etmek zorunda kalmıştı.

Pakistan devlet başkanı Asif Ali Zerdari, bölgede ancak barışın hakim olması ile birlikte bölgede şeriat hukukuna geçildiği ile ilgili kararı imzalayacağını açıklamıştı. Bu hafta içinde Swat bölgesinde silahlı kişilerin köylere ve polise saldırılar düzenlemesiyle şeriat hukuku uygulamasına geçilmedi. Saldırının Taliban militanları tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Swat vadisindeki Mingora şehrinde bir kampta hayatını sürdüren Sufi Muhammed, Zerdari'nin bölgede şeriat hukuku uygulanması ile ilgili kararı imzalamayı geciktirmesini protesto etmek amacıyla siyah sarıklı bir kaç yüz taraftarı ile birlikte bölgeden ayrılacağını söyledi.

Ak sakallı Sufi Muhammed, gazetecilere yaptığı konuşmada, "Şu andan itibaren, Swat'ta meydana gelecek her olaydan devlet başkanı Zerdari sorumlu olacak. Yerel hükümet samimi. Yerel hükümetle vardığımız anlaşma sağlam. Fakat barış kampımızı sonlandırıyoruz." dedi.

Televizyonlar onlarca Sufi Muhammed taraftarının araba konvoyları ile Mingora şehrinden ayrılırken gösterdi. Taraftarların beyaz ve siyah bayraklar taşıdıkları dikkat çekti.

Bu arada, Kuzey Batı Cephe Eyaleti enformasyon bakanı Mian İftikhar Hüseyin, federal hükümetin barış çabalarını desteklemek konusunda samimi olduğuna inandığını fakat şeri hukuk ile ilgili kararın ne zaman imzalanacağını bilmediğini kaydetti. Hüseyin, "Kalıcı barış istiyoruz. Değişen durumda çabalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Politika ve askeri uzman Hasan Askari Rizvi, Zerdari'nin bir yıllık sivil hükümetin militanlarla görüşmelerindeki endişeler sebebiyle imzayı geciktirmiş olabileceğini belirterek "Farklı düşünceler var. Hükümetteki bazı kişiler bunun doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorlar. Anlaşma ile Batılı ülkelerin eleştirilerinin de Zerdari'nin ayak diretmesinde etkisi olabilir.

ABD yeni başkanı Barack Obama, El Kaide ve diğer direnişçi grupları kararlı bir şekilde ortadan kaldırması şartıyla Pakistan'a mali yardımı hızla artırdı. Ekonomik krizden çıkmak için Pakistan'ın acil mali yardıma ihtiyacı var. Şiddet ve siyasi belirsizlik sebebiyle yabancı sermaye Pakistan'dan hızla kaçıyor.


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?