banner15

Pakistanlılar için en büyük tehlike ABD

Bir kamuoyu araştırması, Pakistanlıların ABD varlığını ve yardımlarını en büyük tehdit gördüğünü ortaya koydu

Pakistanlılar için en büyük tehlike ABD

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'da, Gallup araştırma şirketi tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın büyük çoğunluğunun ABD'nin ülkenin "içişlerine müdahalesini ve saldırılarını" güvenlik için en büyük tehdit olarak gördüğünü ortaya koydu.

Ülkenin dört eyaletinde, farklı siyasi görüşleri, etnik ve ekonomik sınıfları temsil eden iki bin 600'den fazla kadın ve erkeklerle yüzyüze yapılan görüşmeler sonucu ortaya konan sonuçlar, halkın birkaç konuda birleştiğini gösteriyor.

EN BÜYÜK TEHDİT ABD, TALİBAN'LA GÖRÜŞÜLMELİ

Kamuoyu araştırmasına katılanlar, "Pakistan için en büyük tehdit nedir" sorusuna yüzde 60 civarında yüksek bir oranda "ABD" cevabını verdi.

Pakistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1947 yılından bu yana üç kez savaştığı Hindistan yüzde 18 ile ikinci sırada yer alırken, Taliban yüzde 11 ile tehdit sıralamasında üçüncü oldu.

Pakistan halkının yüzde 41'i Taliban'a karşı başlatılan hükümet operasyonlarını desteklerken, Taliban'la görüşmeler yapılmasını isteyenlerin oranı yüzde 43'ü buldu.

İNSANSIZ UÇAK SALDIRILARINA ÖFKE

Taliban konusundaki görüşlerin neredeyse yarı yarıya bölündüğü Pakistan'da, ABD'nin insansız uçaklarla yaptığı saldırılara karşı ise büyük öfke vardı.

Taliban ve El Kaide hedeflerine karşı insansız uçaklarla yapılan ABD saldırıları konusundaki görüşleri sorulan Pakistanlılar'ın yüzde 91'i bu saldırılara karşı olduklarını söyledi.

Pakistan halkının yüzde 67'si ise ABD'nin ülkedeki tüm operasyonlarına karşı..

El Cezire'de yayınlanan habere göre, insansız uçaklarla yapılan ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılar, halkın ABD'ye karşı öfkesini ve tehdidini artırıyor.

Kamuoyu araştırmasının sonuçlarını değerlendiren bir ABD yetkilisi ise, "sonuçların kendilerini şaşırtmadığını", ancak "eğitim ve ekonomik yardımla Pakistan halkının kazanılabileceğini" söyledi.

Resmi kaynaklara göre, geçen yıl, Pakistan topraklarında gerçekleşen 50 insansız uçak saldırısında 500 civarında Pakistanlı hayatını kaybetti.
Pakistan hükümeti de, ülke bağımsızlığını ihlal ettiğini ve sivil kayıplarına neden olduğunu söylediği saldırılara karşı.

Ancak, Taliban'la mücadele adı altında süren operasyonlara yeterince tepki vermediği için Pakistan halkının tepkisini yönelttiği adreslerden biri...

Yapılan kamuoyu aştırması, halkın yüzde 42'sinin devlet başkanı Asif Ali Zerdari'nin ülkeyi kötü yönettiğini düşündüğünü ortaya koydu. Zerdari'ye verilen destek ise yüzde 9 civarında kaldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 15:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35