banner39

Paksüt: Çekilmem için baskı var

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, kapatma davasından çekilmesi için baskı yapıldığını öne sürdü.

Arşiv 17.05.2008, 12:49 17.05.2008, 13:57
Paksüt: Çekilmem için baskı var


İki aydır takip edildiğini açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, bu yöndeki şüpheleri nedeniyle bazı gazetelerde kendisine yapılan eleştirileri, kapatma davasından çekilmesi için baskı olarak nitelendirdi.

"Takip edildiği ve dinlendiği" iddiaları ile gündeme gelen Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, eşi Ferda Paksüt ile tatil için yurtdışına gitmeden önce Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı.

Bazı gazetelerde kendisiyle ilgili yapılan haberlere tepki gösteren Paksüt, "Maksatlı çevrelerde saldırı normaldir, ilk defa olmuyor. Yaklaşık bir ay önce Marmara Üniversitesi'nde bir konferansta laiklikle ilgili bir sempozyumun açlışı konuşmasını yaptım. Konferansta hiç söylemediğim şeyleri, 'Paksüt söyledi' diye haberler yaptılar. Ve 'davadan çekilsin' denildi. Güncel konularla ilgili hiçbir şey söylemedim, söylemem de. Diğer konferansçıların laiklikle ilgili söylediği lafları ben söylemişim gibi yazdılar. Kapatma davasında sonra yapılan bir konferanstı ve bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştum" dedi.

Tartışmalardan sıkıldığı için yurtdışına gitmediğini söyleyen Paksüt, "Devletin değerli kurumlarının zarar görmesini istemiyorum. Dolayısıyla olayın kapanmasını istiyorum. Konuyla ilgili olarak devletin yetkilileri ilgileniyor, konuyla ilgili olarak rapor vereceklerini bildirdiler" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin işleyişi ile ilgili de konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt, "Bu mahkemede herkes ayrı bir mahkemedir. Kimse kimsenin amiri, memuru değildir" diye konuştu.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?