banner15

Pamuk Almanya gezisini iptal etti

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'un Almanya seyahati kısa süreliğine bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

Pamuk Almanya gezisini iptal etti

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk beklenmedik şekilde Almanya ziyaretini iptal etti. Pamuk’un kitaplarını Almanya’da yayınlayan Münih merkezli Hansa Verlag yayınevinin açıklamasına göre, yazarın planlanan Almanya seyahati kısa süreliğine bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

 

Planlanan Köln, Hamburg, Stuttgart ve Münih okumalarının yanısıra Berlin Freie Universitesi’nce 54 yaşındaki Orhan Pamuk’a 2 Şubat’ta verilmesi planlanan fahri doktora ünvanı töreni de yapılamayacak. Felsefe ve Beşeri Bilimler bölümleri Pamuk’u ‘Dünya edebiyatının müstesna siması’ olarak olarak ödüllendirmek istemişti. Sözkonusu törenin ne zaman yapılacağı ve ileri bir tarihte yapılıp yapılmayacağı tamamen belirsiz durumda.

 

Ziyaretin İptali Güvenlik Gerekçesiyle

 

Pamuk, uluslararası üne kavuşmasını ‘Beyaz Kale’ (Almancası 1990), ‘Kara Kitap’ (Almancası 1995), ‘Yeni Hayat’ (Almancası 1998) adlı eserleriyle sağlamıştı. Pamuk 2005 yılında Alman Yayınevleri’nin Barış Ödülü’ne layık görülmüş, 10 Aralı 2006’da da Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştı. Yeni kitabı ‘İstanbul. Bir Şehrin Hatıraları’nın Almanca baskısı 2006 aralık ayında yayınlandı.

 

Pamuk, ülkesinde ‘Ermeni Soykırımı’nın inkarına karşı tutumuyla tartışılan bir kişi durumunda. O bu ifadeleri yüzünden ‘Türklüğe hakaret’ten mahkemelik oldu. Muhtemelen Pamuk’un Almanya ziyaretini erteleme sebebinin kısa süre önce Ermeni asıllı Türk yazar Hrant Dink’in öldürülmesiyle bağlantılı olduğu sanılıyor. Dink’in katlinde rol alanlardan biri geçtiğimiz Çarşamba günü mahkeme yolunda ‘Orhan Pamuk’un akıllı olması’ yönünde tehditte bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35