banner39

Panarin: Yeni AB'de lider Rusya olacak

Ünlü siyasi analiste göre, Rusya yeni AB'yi kuracak ve başına geçecek.

Arşiv 02.04.2009, 16:25 02.04.2009, 17:56
Panarin: Yeni AB'de lider Rusya olacak


Rusya'nın ünlü politoloğu İgor Panarin, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in idaresinde Avrasya coğrafyasında yeni bir birliğin oluşmaya başladığını, Gürcistan savaşı ve mevcut ekonomik krizin bu süreci tetiklediğini iddia etti.

ABD'nin altıya bölüneceği öngörüleri ile gündeme gelen Panarin, İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya'nın ve Başbakan Vladimir Putin'in etrafında Avrasya coğrafyasında yeni bir toparlanmanın olduğunu kaydetti. Panarin'e göre yeni birlik eski Sovyetler Birliği modelinden çok Avrupa Birliği modeline yakın olacak. Rus uzman yeni kurulacak birliğin liderini de Machiavelli'nin kullandığı 'Prens' tanımına uygun bir kişilik olacağını savundu.

Panarin açıklamasında; "Sovyet sonrası dünyanın prensi elbette Vladimir Putin olacak. Kendisi tüm eski Sovyetler Birliği ülkelerinde saygı duyulan bir otorite. Sekiz yıllık Rusya Federasyonu yönetiminde çok etkili sonuçlar alındı. Ülkemiz merkezi bir yönetime sahip oldu ve istikrara kavuştu. Ağustos ayında yaşanan savaş da bunun çok önemli bir testi hüviyetinde idi" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaşı Avrasya'nın entegrasyonu için dönüm noktası olarak değerlendiren Panarin, "Rusya artık tüm dünyanın gözünde. Amerika ve Çin çatışmanın dışında kaldı. Bu onların tüm Kafkas coğrafyasında çıkarlarını kaybettikleri anlamına geliyor" dedi.

Avrupa Birliği'nin de Gürcistan'ın Ağustos savaşında yanlış yaptığını kabul ettiğini kaydeden Rus uzman şu tespitlerde bulundu: "Rusya'da Güney Osetya'da sadece soykırımı durdurmadı. Askeri üsler konusunda anlaşmalar sağladı. Bu Sovyet alanının entegrasyonu adına çok önemli bir adımdı"

"DÜNYADA ÜÇ MERKEZ KALACAK"

Dünyanın önümüzdeki dönemde üç önemli merkezi kalacağını kaydeden Panarin, "Çin, Avrupa Birliği, Rusya önlerliğinde İkinci Avrupa Birliği." ifadelerini kullandı. İkinci Avrupa Birliği süreci için ilk aşamanın Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında gerçekleşeceği öngörüsünde bulunan Rus uzman, "Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ortak para birimi kullanılmasını önerdi. Çin, Rusya'nın önerdiği alternatif kur teklifine destek veriyor. Çin de Pasifik bölgesi ile bir entegrasyon sağlayabilir. Ruble ve Yuan iki merkez arasında ikili ticarette kullanılabilir" ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomik ve siyasi yapının önemli bir değişim sürecinde olduğunu kaydeden Panrin şu tespitlerde bulundu: "Küresel yapı konusunda düşünmek için çok doğru bir zamanda bulunuyoruz. Son yıllarda Avrasya'da entegrasyon için bir çok faktör vardı. Ancak küresel ekonomik kriz bunu tetikledi"

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in beş yıllık dönem için Kremlin'e seçilmesini ve 2012'nin yeni birliğin kurulması için önemli bir tarih olduğunu kaydeden Rus uzman, Rusya tarihinde iki merkezli yapıların işlemediğini, sonunda yeniden Kremlin merkezli yönetime geçileceğini belirtti. 61 yaşındaki Profesör Panarin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?