'Papa, Bardakoğlu ile görüşmeyebilir'

Kasım ayında Türkiye'ye gelecek olan Papa, Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu ile görüşmeyebilir.

'Papa, Bardakoğlu ile görüşmeyebilir'

Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Kasım ayı sonunda Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak, protokol sorunu yaşandığı ileri sürüldü. Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Papa'nın Türkiye ziyareti sırasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu ile görüşüp, görüşmeyeceği halen kesinlik kazanmadı.

Haberde, protokol sorununun aşılamaması nedeniyle, ikili arasındaki buluşmanın nasıl yapılacağının, saptanamadığı bilgisine yer verildi. Türkiye'deki Vatikan Büyükelçiliği yetkililerinin, Bardakoğlu'nun Papa tarafından kabulünü Ankara'daki büyükelçilik binasında sağlama eğiliminde oldukları, ancak bu önerinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kabul edilmediği öğrenildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin bu öneriye, protokol açısından itiraz ettikleri ileri sürüldü.

Corriere della Sera'daki habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığındaki yetkililer, Vatikan Büyükelçiliğine verdikleri yanıtta, "Eğer siyasi bir görüşme ise bu öneriyi kabul etmemizi gerektiren bir gerekçe göremiyoruz. Eğer dini bir görüşme olacaksa, Papa'nın bizim makamımıza uğraması daha doğru olur. Alternatif olarak, başka bir yerde, örneğin İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda da görüşebiliriz" dedi.

Protokol krizinin, Papa'nın Almanya seyahatindeki Hz. Muhammed (sav) ve İslam'a değindiği konuşmayı yapmasından yaklaşık bir hafta önce yaşandığı belirtildi. Papa 16. Benediktus, Kasım ayı sonunda yapacağı Türkiye ziyaretine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşerek başlayacak. Papa, daha sonra Efes'teki Meryem Ana Evi'ni ziyaret ederek İstanbul'a geçecek. Papa'nın 30 Kasım'da Fener Rum Patrikhanesindeki Aziz Andreas Yortusu'na katılarak, Patrik Bartholomeos ile daha sonra da Ermeni Rum Patriği İkinci Mesrop ile görüşeceği biliniyor.

Türkiye'den tepkiler sürüyor

Papa 16'ncı Benedict'in İslamiyetle ilgili açıklamalarına tepkiler sürüyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, açıklamaları talihsizlik olarak değerlendirirken, Papa'nın Türkiye ziyaretinde bir değişiklik olmadığını söyledi.
 
16 gün sürecek ABD ziyareti öncesi Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Gül, Papa'nın Türkiye ziyareti için "bizim açımızdan herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi.
 
Ancak Gül, başta BM olmak üzere birçok devlet tarafından özellikle dinler ve farklı kültürler arasında daha iyi bir anlayış ortamı olması için gayret sarfedilen bir dönemde bu sözlerin talihsizlik olduğunu ifade etti.
 
Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise, Papa'nın açıklamasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Aydın, Papa'nın akılla bağdaşmayacak bir şekilde konuştuğunu bir an önce özür dilemesi gerektiğini belirtti.
 
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, üzgün olmakla özür dilemenin çok farklı olduğunu, üzgün olan insanın özür dilemeyi de bilmesi gerektiğini söyledi.
 
Papa'nın sözlerine bir tepki de muhalefetten geldi. Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "bir Müslüman olarak özür dilemenin dışında hiçbir şey bana yeterli gelmeyecek" dedi. Mumcu, bir siyasetçi olarak bu durumda Papa'nın Türkiye'ye gelmesini doğru bulmadığını da ifade etti.
 
Papa 'üzgün', ama özür dilemedi
 
Hz. Muhammed ile ilgili sözleri İslam dünyasını ayağa kaldıran Papa 16'ncı Benedict pazar ayininde, sözleriyle ilgili tepkilerden dolayı üzgün olduğunu söyledi ancak özür dilemedi. Papa, geleneksel Angelus duası için toplanan binlerce kişiye yaptığı konuşmada, Müslümanların tepkisine neden olan sözleri konusunda yanlış anlaşıldığını söyledi.
 
Papa 16'ncı Benedict, "ben bir alıntı yaptım, kişisel görüşlerimi yansıtmıyor. Sözlerim aslında Müslüman inancına duyduğum saygıyı gösteren sözlerdi. Konuşmama gelen tepkilerden dolayı üzgünüm. Benim konuşmam, saygı içerisinde, sakin ve samimi bir diyalog çağrısıydı" dedi.
 
Papa, Bizans İmparatoru İkinci Manuel'in, "Muhammed, vadettiği inancı kılıçla yayma emrinden başka hangi yeniliği getirmiştir, gösterin bana?" sözlerinden alıntı yaparak, Hz. Muhammed ve Müslümanların dini yayma konusunda şiddeti bir yöntem olarak benimsedikleri iddiasında bulunmuştu.

Kaynak: CNN ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39