banner15

Papa Dinlerarası Diyalog'u yeniden başlatıyor

Papa 16. Benediktus'un etkisini azalttığı Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulunu Eylül ayında yeniden müstakil bir birim haline getirmeyi kararlaştırdığı açıklandı.

Papa Dinlerarası Diyalog'u yeniden başlatıyor

Papa 16. Benediktus'un tahta çıkar çıkmaz Papalık Kültür Kuruluna bağlamak suretiyle etkisini azalttığı Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulunu (PDDK) Eylül ayında yeniden müstakil bir birim haline getirmeyi kararlaştırdığı açıklandı.

Roma Katolik Kilisesi ruhani lideri Alman Papa 16. Benediktus'un tahta çıkar çıkmaz Papalık Kültür Kuruluna bağlamak suretiyle etkisini azalttığı Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulunu (PDDK) Eylül ayında yeniden müstakil bir birim haline getirmeyi kararlaştırarak Vatikan bürokrasisinde bir rötuş gereksimi duymasında, Kasım sonunda Türkiye'ye yaptığı ziyaretin de önemli bir rol oynadığı belirtildi.

PDDK'nın başkanlığını üstlenecek Fransız Kardinal Jean Louis Tauran, konuya ilişkin bugün yaptığı değerlendirmede, "PDDK'nın yeniden müstakil bir birim haline getirilmesi bence, Papanın başta İslam olmak üzere dinler arası diyaloğa verdiği önemin göstergesi. Papanın bu kararı, Türkiye ziyareti sırasında olgunlaştırdığını düşünüyorum" dedi.

Kardinal Tauran, 16. Benediktus'un Regensburg'da yaptığı konuşmadan sonra Vatikan ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin ağır bir darbe almasının da PDDK'yı yeniden canlandırma ve güçlendirme gereksinimini beraberinde getirmiş olabileceğini de söyledi.

Roma Katolik Kilisesinin diğer dinlerle ilişkileri İkinci Vatikan Konsili belgelerinden biri olan Nostra Aetate Beyannamesine göre düzenlediğini hatırlatan Tauran, "Papa, Regensburg sonrasında, karşılıklı tanışmanın önemi üzerinde çok düşündü. Önemli olan, Nostra Aetate Beyannamesinde sözü edilen evrensel kardeşliği oluşturabilmek için karşılıklı tanışıklık ve saygının tesis edilmesidir" diye konuştu.

Kardinal Tauran, Papanın dinler arası diyalog için neden kendisini tercih ettiğine ilişkin soruyu ise, "Başta Orta Doğu olmak üzere Arap dünyası konusundaki deneyimim, Papaya başta İslam olmak üzere dinler arası diyalog konusunda benim katkıda bulunabileceğimi düşündürmüş olmalı" diye yanıtladı.

Fransız Kardinal Tauran, 2003'te Vatikan Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı sırada, AB'ye Türkiye'yi de dahil etme düşüncesinin, Avrupa'nın coğrafi sınırlarını tartışmalı hale getireceğini savunan görüşleriyle dikkati çekmişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2007, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48