banner39

Papa Erdoğan ile havaalanında görüştü

Papa Benediktus geldi. Günlerce belirginleşmeyen Papa-Erdoğan görüşmesi yapıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa Erdoğan ile havaalanında görüştü

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Vatikan Devlet Başkanı ve katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Üst düzeyde karşılama

Papa ve beraberindeki heyeti taşıyan ve üzerinde Türkiye ve Vatikan bayrakları bulunan İtalya havayolları Alitalia'ya ait uçak, saat 13.00'te Esenboğa Havalimanı'na indi.

Papa 16. Benediktus, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı. Karşılamada, 4 gün sürecek Türkiye ziyareti boyunca kendisine refakat edecek olan Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Vatikan'ın Ankara BüyükelçisiAntonio Lucibello, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Osman Durak, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz da hazır bulundu.

Erdoğan ile 20 dakikalık görüşme

Papa 16'ncı Benedikt'in Ankara'daki temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sona erdi.

Başbakan Erdoğan'ın NATO Zirvesi için Letonya'ya hareketinden önce, Esenboğa Havalimanı büyük VİP'te gerçekleşen görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü.
Görüşme öncesinde, Papa ve Erdoğan, basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptılar. Papa, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan ise Papa'yı Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Ziyaretiniz kültürler arası diyaloğun geliştiği bir zamana denk geldi” dedi.

Görüşmede, Vatikan'dan bir görevli ile oyuncu Serra Yılmaz çeviri yaptı. Papa ve Erdoğan görüşmesinin gerçekleştirildiği büyük VİP'te Vatikan'dan gelen çok sayıda koruma dikkati çekti. Papa 16. Benediktus, görüşmenin ardından Anıtkabir ziyareti için Esenboğa Havalimanı'ndan ayrıldı.

Türkiye'nin ağırladığı 3. Papa

Papa 16. Benediktus, Türkiye'yi ziyaret eden üçüncü Papa oldu. Türkiye, daha önce 1967'de Papa Altıncı Paul, 1979'da ise Papa İkinci Jean Paul'u ağırlamıştı.

Gerek Altıncı Paul, gerekse İkinci Jean Paul, Türkiye'yi temel itibariyle Fener Rum Patrikhanesinde Aziz Andreas Yortusuna katılma amacıyla ziyaret etmişlerdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı önünde Papa eylemi

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, “Bu papa iyi niyetle gelmiyor, bu misafir saygıyı hak etmiyor” dedi.

Papa 16. Benediktus'un bugün öğleden sonra başlayacak Türkiye ziyareti nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı önünde toplanan Memur-Sen üyesi bir grup, ellerinde “Ülkemize hoş gelmedin Papa”, “Biz biber sürsek bile diline, Hz. İsa keserdi inan”, “Hz. İsa başımızın tacı, sen onu sevenler içinde ne acı” yazılı dövizler taşıdılar.

Grup adına basın açıklaması yapan Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, “Papa'nın, halkının yüzde 99'u Müslüman olan Türkiye'yi ziyareti kesinleşmiş iken, Almanya'nın bir üniversitesinde yaptığı konuşmada, İslam dini ve Hz. Muhammed hakkında sarf ettiği sözlerin, İslam aleminde infiale neden olduğunu” söyledi.

Papa'nın, tüm “özür dile ya da Türkiye'ye gelme” çağrılarına rağmen, “en küçük, hafifletici bir söz bile söylemediğini” belirten Kır, şunları kaydetti: “Eğer Papa normal bir misafir olarak ülkemizi ziyaret etseydi, aldığımız İslam terbiyesi gereği dini, dili, inancı ve düşünce yapısı ne olursa olsun ona saygılı olma, onu 'hoş geldin' diyerek karşılama sorumluluğumuz vardı. Ama, Papa normal bir misafir olarak değil, anormal bir misafir olarak geldi. Dinimize, inancımıza, Peygamberimize, kitabımıza ve kutsal değerlerimize küfrederek geldi. Onun için, 'ülkemize hoş gelmedin Papa, ayıp ettin Papa, hangi yüzle geldin Papa' diye karşılama hakkımız doğdu. Bu papa iyi niyetle gelmiyor, bu misafir saygıyı hak etmiyor.”

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?