banner15

Papa ile Anglikan lideri 'İslam'ı görüştü

İslam Medeni hukukuna müsbet bakan Anglikan Kilisesi lideri, Papa ile biraraya geldi.

Papa ile Anglikan lideri 'İslam'ı görüştü


Papa Benedict, İngiltere Canterbury Piskoposu Rowan Williams ile "Hıristiyan-Müslüman ilişkilerini görüştü. Vatikan sözcüsü; Rowan Williams ile Papa'nın yaklaşık 20 dakika özel olarak konuştuklarını söyledi. Sözcü, görüşmede, Hıristiyan-Müslüman ilişkilerinin, dinlerarası diyalogun ve Papa'nın geçen ay gerçekleştirdiği ABD ziyareti izlenimlerinin ele alındığını kaydetti. Papa'nın sözcüsü, görüşmenin "sıcak ve dostane" geçtiğini de belirtti.

Dünya Anglikanlarının lideri ve Canterbury piskoposu Williams, geçtiğimiz sene, İslam hukukunun bazı bölümlerinin, İngiltere'de yaşayan Müslümanlar için uygulanmasını isteyerek, ülkesinde şiddetli tartışmalara yol açmıştı. Williams'ın konuşması, ülkede fırtına koparmış ve İngiltere'deki 1.8 milyon Müslümanın nasıl entegre edileceği tartışmalarını alevlendirmişti.

Mart'ta Vatikan'ın İslam ile ilişkilerinden sorumlu en üst düzey yetkilisi Kardinal Jean-Louis Tauran, Williams'ın "İngiltere'de İslam şeriat yasasının bazı kısımlarının uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu" söylemesinin yanlış ve "safça bir tutum" olduğunu ileri sürmüştü.

Rowan Williams, önde gelen Hıristiyan ve Müslüman bilim adamlarının İncil ve Kuran metinlerinin kapsamlı incelenmesi ve çalışılması için düzenlenen bir toplantı için Roma'da bulunuyor. Toplantı "7. Köprüler İnşa Etme Semineri" adını taşıyor.

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 21:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35