banner39

'Papa İslam barış dini demeli'

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Papa, İslam'ın barış dini olduğunu açıkça söylemeli' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Papa İslam barış dini demeli'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Papa'nın Türkiye ziyareti sırasında İslam'ın barışçıl bir din olduğunu açıkça belirtmesini istedi. Bardakoğlu, "Papa'nın bu konuda alması gereken tavır, şiddetin kaynağının din olmadığını, şiddetin kötü, bozuk zeminden çıktığını söylemesidir." dedi. Reuters'in sorularını cevaplayan Ali Bardakoğlu, 16. Benedict'in misafirperver bir şekilde karşılanacağını anlattı. Papa'nın, akıl ve İslam arasında kırılmaz bir bağ olduğunu açıklamasından memnun olacağını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bana, 'Hıristiyanlık şiddetin kaynağı olabilir mi?' diye sorsalar, 'hayır' derim. Çünkü bütün peygamberler rahmet elçileridir. Hazreti Adem'den Hazreti Musa'ya, Hazreti İsa'dan Hazreti Muhammed'e kadar. Papa'nın da böyle söylemesi insanlığın ortak hayrınadır."

Papa'nın, eylül ayındaki bir açıklamasında İslam'ı şiddet tarafından lekelenmiş akılcı olmayan bir din olarak tanımlayan sözler sarf etmesi Müslümanlar arasında öfkeye yol açmıştı. Papa, daha sonra ifadeleri nedeniyle pişmanlığını dile getirmesine karşın açıkça özür dilememişti. Salı günü başlayacak dört günlük ziyaretinin başında Papa ile bir araya gelecek olan Bardakoğlu, ifadeleri nedeniyle Papa'nın özür dilemesi ve Türkiye'ye yapacağı ziyareti yeniden düşünmesi gerektiğini söylemişti. Ancak Bardakoğlu, Reuters'e yaptığı açıklamada, şimdi geleceğe bakma zamanı olduğunu belirterek, Papa'nın misafirperver bir şekilde karşılanacağını vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı, Papa'nın, İslam bilimi ve öğrenimindeki tarihsel başarılara atıfta bulunarak, akıl ve İslam'daki inanç arasında "kırılmaz" bir bağ olduğunu açıklamasından memnun olacağını söyledi. Protesto eylemlerine de gönderme yapan Bardakoğlu, Türkiye'nin protesto hakkının bulunduğu özgür bir ülke olduğunu belirterek, "Ama Türkiye'nin genel çizgisini, konukseverlik geleneğini yansıtmaz." diye ekledi. Bardakoğlu, Türkiye'nin ülkedeki Hıristiyan topluma ve diğer dini azınlıklara olan tavrını da savundu: "Sayın Papa Türkiye'deki Hıristiyanların dini özgürlüklerinin olmadığını, sıkıntı içinde olduklarını söyleyecek olursa çok ciddi bir bilgi yanlışlığı olduğunu söylemek zorundayım."

Bu arada Papa ile görüşmekten kaçındığı için yurtdışında olacağı yönündeki iddialara cevap veren Başbakan Tayyip Erdoğan, "Papa Türkiye'ye geliyor diye NATO Zirvesi ile oynayamayız. İptal etmemiz mümkün değil.'' dedi. Protesto eylemlerine de değinen Başbakan Erdoğan, "Biz medeniyetler ittifakını sağlamaya çalışırken birileri buna çomak sokuyor. Bu da bizi üzüyor." diye konuştu.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?