banner39

Papa: Kalbim İstanbul'da Kalacak

Büyük tartışmalara neden olan Papa'nın gelişi sona erdi ama tartışmalar bitecek gibi değil.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa: Kalbim İstanbul'da Kalacak

Dünya Bülteni / Mehmet Ali KAÇMAZ

Cumhurbaşkanı Sezer'in resmi davetlisi olarak salı günü Türkiye'ye gelen Papa, görüşmelerini tamamlayıp Türkiye'den ayrıldı.

Papa Türkiye’de bulunduğu 4 gün içinde her anını dolu dolu geçirdi. Ankara, İzmir ve İstanbul’da çeşitli ayinlere katıldı, resmi ziyaretlerde bulunda, Ayasofya ve Sultanahmeti gezdi ve çeşitli kişilerle temaslarda bulundu. Papa son olarak İstanbul Atatürk Havalimanında İstanbul Valisi Muammer Güler ile görüştü.

Kalbim bir kısmı İstanbul'da kalacak

Papa ayrılmadan önce Atatürk havalimanında yaptığı açıklamda, İstanbul'un her yerini gezemediğini fakat İstanbul'a hayran kaldığını bildirdi. Hayranlığını "Kalbimin bir kısmı İstanbul'da kalacak" diyerek gösterdi.

Ayrıca, İstanbul'da geçirdiği zaman dilimin de, kapatılan yollar nedeniyle halka verdiği rahatsızlıkan dolayı üzgün olduğunu söyledi. Ayrıca Muammer Güler'e hitaben de, "size, belediye başkanına ve İstanbul'da benim için yorulan polis memurlarına, çalışmalarından dolayı teşekkür ederim" dedi.

Dinler Arası Diyalog

Papa, gitmeden önce havalimanında yaptığı açıklamada, ziyaretin dinler arası diyalog açısından önemini belirtti.

"Bu gezimin barış ve dinler arası diyaloğa katkısı olmasını diliyorum. Katolik lider olarak dinler arası diyaloğa katkıda bulunmak benim görevimdir" diyen, Papa'ya vali Güler teşekkür etti. İstanbul Valisi Güler, "gelişiniz, görüşmeleriniz ve sözleriniz dinler/medeniyetler arası diyaloğa fazlasıyla katkıda bulunacaktır" dedi.

Kültür Başkenti

Vali Güler'in İstanbul'un 2010 yılında dünya başkenti olacağını söylemesi üzerine Papa; "Almanya'da kaldığım şehir de dünya başkentliğine talip olmuştu ama kazanamadı. İstanbul'un, Avrupa ve Asya arasındaki coğrafi köprü konumunun yanısıra, bir diyalog körüsü olma konumuna da sahiptir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?