banner39

Papa Meryemana Evi'nde Hacı oldu

Papa, Selçuk'taki Meryemana Evi'ni ziyaret ederek 'hacı' oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa Meryemana Evi'nde Hacı oldu
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak dün Türkiye ziyaretine başlayan Papa 16’ncı Benedict, bugün Ankara’dan İzmir'e gitti. Selçuk'taki Meryemana Evi'ni ziyaret ederek 'hacı' olan Papa, burada yöneteceği ayinin açılışını ''Sevgili kardeşlerim, Rab sizinle olsun'' sözleri ile yaptı.

Burada İstanbul’a geçecek olan Papa için havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemleri alındı.
 
Ankara'daki temaslarının ardından geceyi Vatikan Büyükelçiliği'nde geçiren Papa, bu sabah Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından törenle İzmir'e uğurlandı.
 
Saat 08.45'te Esenboğa Havalimanı'na gelen Papa, VIP salonunda bir süre dinlendi ve ''Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmeler önemli ve olumlu geçti'' dedi.
 
Papa ve beraberlerindekileri taşıyan THY'ye ait 'Bodrum' adlı uçak, saat 11.00'e doğru İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Bir süre VIP salonunda dinlenen ve çay içen Papa'ya Vali Oğuz Kağan Köksal İzmir ile ilgili bilgi verdi.
 
Meryemana Evi'nde ayin


Papa, daha sonra kendisine Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilen zırhlı araçla, havadan helikopterlerle ve karadan yoğun güvenlik önlemleri altında, Selçuk'taki Meryemana Kilisesi'ne gitti.
 
Yolda toplanan kalabalık ellerinde Türk ve Vatikan bayraklarıyla Papa'ya tezahüratta bulundu. Türkiye'deki çeşitli kiliselerde görev yapan rahipler, Papa ile birlikte gelen kardinaller, özel olarak davet edilen ve Türkiye'de bulunan Katolik cemaatine mensup davetliler, Papa'nın katılacağı ayinde biraraya geliyor.
 
Papa, ayinin başlamasından önce Meryemana Evi'ni ziyaret etti ve dua okuyarak 'hacı' oldu. Papa, ayinin açılışını "Sevgili kardeşlerim, Rab sizinle olsun" sözleri ile yaptı.
 
Meryemana Evi'nin giriş bölümünde davetli olmayan, ancak Papa'yı görmek için gelenlerle kalabalık bir gazeteci ordusu bekliyor.
 
Güvenlik önlemleri sıkı tutuluyor

Meryemana Evi kilisesinin rahibi ve görevli rahibeler, ziyaret öncesi tüm detayları tek tek gözden geçirirken, Jandarma Komando Özel Operasyon Tabur Komutanlığı Bomba Arama Ekibi'ne bağlı görevliler ve bomba arama köpeği 'Raks' çevreyi, ayine katılacakların oturacakları banklar ve özellikle Papa'nın ayin sırasında oturacağı koltuğu tekrar tekrar aradı.
 
Güvenlik birimleri sadece Meryemana Evi'nde değil Selçuk ilçesinin tamamında yoğun güvenlik önlemleri aldı. Güzergah boyunca tüm yollar boşaltıldı ve yol boyunca keskin nişancılar yerleştirildi.
 
Ziyarette herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için istihbarat, terörle mücadele ve güvenlik şube müdürlüklerinden 500'ün üzerinde polisin görev alacağı belirtiliyor. 
 
İSTANBUL'DA DURUM  
 
Papa, ayinin ardından İstanbul'a geçecek ve Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edecek. Papa, Patrik Bartholomeos ile görüşecek.
 
Geceyi İstanbul'da geçirecek olan Papa, yarın Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ayine katılacak, ardından da balkondan halkı selamlayarak, hitap edecek.
 
Papa, aynı gün Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camisi'ni de ziyaret edecek. 16'ncı Benedict, 1 Aralık cuma günü, İstanbul'daki Holy Spirit Katedrali'ndeki ayini yönetecek ve öğleden sonra Türkiye'den ayrılacak.
 
Yarın Ayasofya Müzesi'ni ziyaret edecek olan Papa'nın, Sultanahmet Camii'ne de gitmesi bekleniyor. Papa, İstanbul'da çeşitli din temsilcileri ile de görüşecek.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa 16’ncı Benedict’in ziyareti süresince trafiği rahatlatmak için İstanbullular'ın mümkün olduğunca toplu ulaşım araçlarını tercih etmesini istedi.
 
Papa'nın ziyareti için alınan önlemleri yerinde görmek üzere Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde incelemelerde bulunan Cerrah, daha sonra beraberindekilerle birlikte bir minibüse binerek buradan hareket etti. Bu sırada çevrede geniş güvenlik önlemleri alındığı, keskin nişancıların da bir bina üzerinde yerlerini aldığı görüldü.
 
Minibüs ve izleyen konvoy sahil yolundan hareket ederek ilk olarak Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nin bulunduğu yere geldi. Burada da yetkililerden bilgi alan Cerrah, daha sonra Ayasofya Müzesi'nin önüne ulaştı. Bu sırada güzergah boyunca güvenlik önlemleri alındığı ve trafik görevlilerinin de yolu açtığı görüldü. Ayrıca, bir polis helikopteri de konvoyu havadan izledi.
 
Papa’nın yedek güzergahları
 
Sultanahmet Meydanı'na inen helikopterin pilotuyla sohbet eden Cerrah, hazırlıklara ilişkin olarak ilgililerden bilgi aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Cerrah, bir soru üzerine Papa'nın İstanbul'a gelişinden sonra izlenecek güzergaha ilişkin bilgi veremeyeceğini belirterek, ''Hangi güzergahı kullanacağımız, geldiği gün belli olacak. Yedek güzergahlarımız olacak” dedi.
 
Cerrah, bir gazetecinin olası protesto gösterilerine ilişkin sorusu üzerine de, ''Her türlü tedbirimiz hazır" yanıtını verdi.
  
Sultanahmet Camisi'ndeki hazırlıkları da denetleyen Cerrah son olarak Fener Rum Patrikhanesi'nin bulunduğu bölgeye geçti. Buradaki hazırlıklarla ilgili olarak da yetkililerden bilgi alan Cerrah, gazetecilerin soruları üzerine, ''Arkadaşlarımızdan son bilgileri aldım. Dört dörtlük tedbirlerimiz tamam'' dedi. 
 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?