banner39

Papa sonunda taciz kurbanlarıyla buluştu

Katolik dünyasını sarsan taciz skandalındaki bu yeni gelişme, kilisenin 'mafya' ile karşılaştırıldığı Malta'da gerçekleşti

Arşiv 19.04.2010, 12:28 19.04.2010, 12:28
Papa sonunda taciz kurbanlarıyla buluştu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Papa 16. Benediktus, yıllardır kiliselerde yaşanan ve Vatikan'ın görmezden gelmekle suçlandığı taciz ve tecavüz iddialarıyla sarsılan Katolik dünyasına, kilisenin 'mafya' olarak nitelendiği Malta'dan özür gönderdi.

Malta'da cinsel taciz kurbanlarıyla bir araya gelerek, olaylardan duyduğu "utancı ve üzüntüyü dile getirdiği" bildirilen Papa'nın, "kurbanlarla birlikte ağladığı" kaydedildi.

kilisetacizkurban.jpg

Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, 16. Benediktus'un, Malta ziyaretinin son gününde çocukluklarında rahipler tarafından cinsel tacize uğrayan bazı kişilerle Vatikan Büyükelçiliğinde bir araya geldiğini söyledi.

Vatikan'dan yapılan açıklamada, kilisedeki cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından ilk kez mağdurlarla bir araya gelen Papa 16. Benediktus'un, "bu kişilerin ve ailelerinin çektiği acı nedeniyle duyduğu utancı ve üzüntüyü dile getirdiği" kaydedildi.

Papa 16. Benediktus'un taciz mağdurlarıyla birlikte dua ettiği belirtilen açıklamada, Papa'nın mağdurlara kilisenin, "iddiaların soruşturulması, taciz olaylarının sorumlularının adalet önüne çıkarılması ve gelecekte genç insanların bu tür olaylardan korunması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda" elinden geleni yaptığını ve yapacağını söylediği bildirildi.


 

banner53
Yorumlar (1)
rasim 11 yıl önce
adam üstki resimde uyuyor yahu dünyadan haberi yokki
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?