banner39

Papa Sultanahmet'i ziyaret etti

Ayasofya ve Sultanahmet Camii'ni gezen Papa, Sultanahmet'te dua etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa Sultanahmet'i ziyaret etti

Papa 16'ncı Benedikt'in Türkiye'ye gelmek istediğini belirtmesi ile başlayan "Papa Ayasofya'da dua edecek mi" tartışmasına nokta konuldu. Papa Ayasofya'da değil Sultanahmet Camii'nde huzur duruşunda bulunarak dua etti.

Papa 16'ncı Benedikt, Ayasofya'nın ardından Sultanahmet Camii'ni ziyaret etti. Papa, günlerdir merak edilen soruya burada yanıt verdi. Papa, Sultanahmet Camii'nde İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile birlikte bir süre dua etti.

PAPA AYAKKABILARINI ÇIKARDI


Papa, Ayasofya defterini imzalamasının ardından Sultanahmet Camii'ne geçti. Papa Cami girişinde İstanbul'a geldiğinden bu yana net bir görüntüsünü almaya çalışan gazetecileri selamladı. Papa'yı Sultanahmet Camii girişinde İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Sultanahmet Camii İmamı Emrullah Hatipoğlu karşıladı. Camiye girişinde ayakkabılarını çıkartan Papa, yaklaşık 25 dakika boyunca camiyi gezdi ve yapısı hakkında bilgi aldı.


Ayasofya'yı ziyaret eden Papa müzenin içindeki tarihi eserlere olan hayranlığını gizlemedi.

Camide, İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Papa Benediktus'a tavan süslemeleri, mihrap, minber, kürsü ve hünkar mahfili hakkında bilgi verdi. Çağrıcı, caminin en kutsal yeri olan mihrab ve minberin önüne geldiğinde Papa 16. Benediktus'a 30-40 saniye sürecek ''huzur duruşu'' davetinde bulundu.

Davete katılan Papa Benediktus, Çağrıcı ile kıbleye dönerek, ellerini bel hizasında kavuşturdu ve bir süre dua etti.

Duanın ardından İmam Emrullah Hatipoğlu'dan cami ve ibadet biçimleri hakkında bilgi almaya devam eden Papa'ya zeytin dallı güvercin motifini oluşturan ve Kuran'ın ilk ayeti olan Besmele'den oluşan bir resim hediye edildi.


Müftü Çağrıcı hediyeyi verirken yaptığı konuşmada Papa'ya Ayasofya'nın ardından Sultanahmet'i ziyaret etmesinin iki din açısından çok önemli olduğunu söyledi. Papa'nın bu ziyaretinden duyduğu memnuniyetin altını çizen Çağrıcı, Papa'ya Türkiye gezisinde verdiği mesajlarla "inanılmaz bir sinerji" yarattığını söyledi.

Papa da Çağrıcı'ya güvercinleri su içerken gösteren bir resim hediye etti ve Çağrıcının hediyesinin ve konuşmasının kendisini etkilediğini söyledi.

AYASOFYA'YI ZİYARET

Papa'yı Ayasofya'ya gelişinde İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Ayasofya Başkanı Dr. Haluk Dursun ve Müze Müdürü Jale Dedeoğlu karşıladı.

Dursun, Papa'ya Ayasofya ile ilgili olarak Fransızca sunum yaptı ve müzenin girişindeki kalıntılarla ilgili Papa'nın sorularını yanıtladı. Eski ana giriş kapısı ve mimari özellikler hakkında da bilgi alan Papa, Ayasofya'nın içinde de Dursun'dan kubbe hakkında da bilgi aldı.


Papa'yı Ayasofya ziyareti sırasında TRT, Anadolu Ajansı ve Vatikan'ın özel olarak belirlediği basın mensupları izleyebildi. Papa'nın Ayasofya'ya girişini Ayasofya karşısında mevzilenmiş yaklaşık 100 yerli ve yabancı gazeteci de görüntüledi.

Papa'yı korumak için bölgede 9 bin 500 polis görevlendirildi. Ayasofya'nın minarelerine keskin nişancılar yerleştirildi.

Papa ziyareti dolayısıyla gün boyunca vatandaşların Sultanahmet Camii'nde namaz kılmalarına izin verilmedi. Ayasofya ve Sultanahmet içinde dün geceden bu yana polis nöbet tutuyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?