banner39

Papa tecavüzcü rahibi görmezden gelmiş

ABD'de yaşanan tecavüz vakalarını Papa Ratzinger görmezden geldiği öne sürüldü.

Arşiv 26.03.2010, 11:02 26.03.2010, 13:01
Papa tecavüzcü rahibi görmezden gelmiş

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan ‘New York Times’ gazetesinde yayınlanan bir haberde şimdiki Papa’nın başpiskoposluk yaptığı yıllarda Amerikalı bir rahibin 200 duyma engelli çocuğa tecavüzünü görmezden geldiği ve rahibe karşı cezai bir işlem için hiçbir şey yapmadığı ortaya çıktı.
 
O zamanki ünvanıyla Kardinal Ratzinger’in, birçok Amerikan başpiskoposunun, tecavüz olaylarının Kilise’yi zor duruma düşüreceği ikazlarına rağmen sapık rahibi koruduğu iddia edildi. ‘New York Times’ın avukatlardan aldığı belgelere dayandırdığı habere göre, tecavüz kurbanları Amerika’nın Wisconsin Eyaletine bağlı Milwaukee şehri başpiskoposluğunu mahkemeye verdiler. Kilise yetkilileri her ne kadar bu olayla ilgilendiyseler de Kilise’nin büyük bir skandaldan korunması gerekçesiyle sözkonusu tecavüzcü rahibi görevinden uzaklaştırmadılar.
 
Amerika’nın meşhur işitme engelliler okulunda 1950 ile 1974 yılları arasında görev yapan rahib Lawrence Murphy (1998 yılında öldü) 200 öğrenciye tecavüz etmiş. Milwaukee başpiskoposu Rembert G. Weekland, tecavüz olaylarıyla ilgili olarak Kardinal Ratzinger’e iki mektup göndermiş, ancak şimdiki Papa, o zamanki Kardinal Ratzinger’den hiçbir cevap alamamış.
 
‘New York Times’ın haberine göre Wisconsin’de ard arda görev yapan üç başpiskopos tecavüz olaylarından haberdar olmuşlar, fakat adli yetkililere hiçbir bilgi vermemişler. 1974 yılında tecavüzcü rahip Wisconsin’in kuzeyinde bir yere tayin edilmiş ve burada yine Kilise’ye bağlı okullarda çalışmaya devam etmiş.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?