banner15

Papa, Türkiye'ye dua etti

Roma'da Türkiye için dua eden Papa, "Türkiye, Batı ile Doğu arasında köprü olabilir" dedi ve Sultanahmet'teki kıyama duruşuna değindi.

Papa, Türkiye'ye dua etti

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict, Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'nda dün genel kabul töreninde yaptığı konuşmada, geçen haftaki Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Türkiye'nin laik bir müslüman ülkenin radikal akımları durdurabileceğinin bir örneği olduğunu söyleyen Papa şöyle devam etti:

Şiddeti Reddediyor

"Umarım Türkiye, Batı ile Doğu arasında kardeşçe işbirliği için dostluk köprüsü olur. Türkiye, halkının büyük çoğunluğu müslümanlardan oluşmakla birlikte, devletin laikliğini belirten bir anayasaya sahip. Bu nedenle günümüzde dünya çapında gündemde olan meydan okuma açısından da simgesel bir ülke. Aynı zamanda bir ülkenin radikal yozlaşmaya uğramadan ve her türlü şiddeti reddederek din özgürlüğünü sağlayan örnek bir ülke"

Papa, Sultanahmet'te dua etmesiyle ilgili, "Dua yerinde birkaç dakika durarak, insanlar için Tann'ya dua ettim" dedi.

"Vatikan'a, Tanrı'ya şükran, kendileri tarafından sevildiğim ve anlaşılmış bulunduğum sevgili Türk ulusunun sakinlerine sevgi ve takdir duygularıyla döndüm" diyen Papa 16. Benedict, konuşmasını şu dua cümleleriyle noktaladı: "Her şeye gücü yeten ve merhametli olan Tanrı, Türk halkına, onun yöneticilerine, muhtelif dinlerin temsilcilerine, hep birlikte barışçıl bir gelecek oluşturmaları için yardımcı olsun! Türkiye, Batı ile Doğu arasında kardeşçe işbirliği için bir dostluk köprüsü olabilsin! Ayrıca, Mesih tarafından tüm halkları barış ve sevgi gerçeğinin İncil'iyle muştalasın diye kurulmuş olan Kilise'nin bu misyonunun tüm dünyada canlanması ve de bu dinsel ziyaretimizin bereketli kılınması için Meryem'e ve Kutsal Ruh'a da dua edelim!"

Vatan

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48