banner39

Papa Türkiye'ye İsrail için mi geldi?

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi Papa'nın Türkiye ziyaretinin İsrail ile olan bağlantısını ele alıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa Türkiye'ye İsrail için mi geldi?

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İngiltere'de Arapça olarak yayımlanan Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi yazarlarından Süreyye eş-Şehri, gazetenin bugünkü sayısında Papa 16. Benedikt’in Türkiye ziyareti münasebetiyle, “Papa Türkiye’de: Vatikan-İsrail denkleminden ne haber?” başlığıyla bir makale kaleme almış.

 

Siyonizmle Yahudiliği birbirinden ayırmak gerektiğini söyleyen eş-Şehri, “Çağdaş Hıristiyanlar Kutsal Kitap’la İsrail Devleti arasında bağ kurmaya çalışırken, garip bir çelişkidir ki, İsrail’deki çoğunluk bu kitaba inanmıyor” diyor.

 

Makalesinde Vatikan ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmini özetleyen Süreyya eş-Şehri, 1956’da Vatikan tarafından Yahudiler’in “Mesih’in ölümünde suçsuz” olduklarının ilan edildiği, 1993’te de Papa 2. John Paul'ün İsrail’i tanıdığını hatırlatıyor.

 

Vatikan’ın İsrail’i tanımasının Siyonist Hıristiyanlar’ın düşünceleriyle örtüştüğünü söyleyen Süreyya eş-Şehri, Vatikan’ın İsrail’i tanımasının Katolik inançlarına aykırı olduğunu, fakat bunun dinin siyasete alet edilerek Filistin’in Siyonistler tarafından gaspedilmesine kılıf yapıldığını belirtiyor.

 

Yazar, Mısır’daki Ortodoks Kilisesi’nin ve Papa Şinoda’nın salt dini gerekçelerle İsrail’i tanımamakta ısrar ettiğini kaydediyor ve şöyle soruyor: “Papa’nın son ziyaretinde aynı kilisenin Türkiye’deki temsilcisiyle yakınlaşmaya çalışıyor.. Acaba niçin?!”

 

Yazının orijinali için tıklayın:

 

http://www.aawsat.com/leader.asp?section=3&article=394872&issue=10231

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?