banner39

Papa ve Patrik'ten ortak deklarasyon

Tarihi Papa ve Patrik buluşmasının ardından, birlik mesajları içeren konuşmalar yapıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa ve Patrik'ten ortak deklarasyon

Dunya Bülteni Haber Merkezi

Papa 16. Benediktus Türkiye gezisinin üçüncü günüde İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti ve katıldığı ayinin ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos'la ortak bir deklarasyon yayınladı.
 
Yayınlanan ortak deklarasyonda Avrupa'nın Hıristiyan köklerine vurgu yapıldı. Patrikhaneye çalan çanlar eşliğinde gelen 16. Benediktus, Aya Yorgi Kilisesi'nde Aziz Andrea Yortusu nedeniyle düzenlenen ayine katıldı. Ayin sonrası 16. Benediktus ve Fener Rum Patriği Bartholomeos birer konuşma yaptılar.

Yayınlanan ortak deklarasyonda Hristiyan dünyası içindeki bölünmenin, "dünya için bir skandal" olduğu belirtildi. Papa ve Patrik ayrıca tüm Hristiyanların; Avrupa'nın Hristiyan köklerinin, geleneklerinin, değerlerinin farkında olması için çalışmaları gerektiğini belirttiler.

İki dini liderin ortak açıklamasında; din özgürlüğüne saygının, Avrupa Birliği üyeliği için bir kriter olması gerektiği de vurgulandı.

Papa konuşmasında, havariler dönemine atıfta bulunarak, “Simon ve Petrus'un birliğini ve çağrılarını, bir kez daha Patrikhanenin Sen Jorj Kilisesi'nde yapıyoruz. Biri Petrus'un halefi, diğeri de kardeşi Havari Andreas'ın geleneğine göre kurulmuş bu kilisenin başında Episkoposluk görevinde bulunuyor. Bu an, kardeş olan, Roma ve İstanbul kiliselerini özel bir ilişkiyle birleştiren kardeşçe bir buluşmadır” diye konuştu.

Roma ve İstanbul Kiliselerinin Birliği

17 Aralık 1965 tarihinde seleflerinin Sen Jorj Patriklik Kilisesi ve Vatikan'ın Sen Piyer Baziliği'nde unutulmaz bir adım atarak 1054'teki trajik ana temayı kilisenin hatırasından sildiklerini ifade eden Papa 16'ncı Benedikt, şunları kaydetti:

“Bununla ilişkilerimizdeki değişikliğin gerçek kararlılığını gösterdiler. O zamandan beri, karşılıklı yakınlaşma yolunda birçok önemli adım atıldı. Özellikle selefim Papa II. Jean Paul'un, 1979'da İstanbul'u ve Ekümenik Patrik I. Bartholomeus'un Roma'yı ziyaretini hatırlıyorum. O aynı ruhla, Roma ve İstanbul kiliselerinin tam birliğini oluşturmak için, Allah'ın lütuf dolu yardımıyla, birlik yolunda ilerlemek ve ortak angajmanımızı yenilemek için buraya geldim. Engelleri aşmak ve bu amaçtaki pastoral iş birliğine yarar sağlayabilecek tüm yolları, Ortodoks kardeşlerimizle beraber aramak için Katolik kilisesinin bütün gayreti göstermeye hazır olduğuna sizi temin ederim.”

Görevden uzaktayız

Papa 16'ncı Benedikt, Petrus ve Andreas'ın kendilerine bıraktığı “tüm ulusları İsa'nın öğrencisi yapma” görevinin, amacına ulaşmaktan çok uzak olduğunu belirterek, acil ve gerekli olan bu görevin, sadece bu mesajla marjinal ilgisi olan kültürler değil, aynı zamanda köklü Hristiyan geleneklerine sahip Avrupa kültürlerini de ilgilendirdiğini ifade etti.

Papa, şunları kaydetti: “Sekülarizasyon süreci bu geleneğin gücünü zayıflatıp, tartışmalara yol açıyor ve onu reddediyor. Bu olay karşısında, Avrupa'nın öz köklerinin, geleneklerinin ve Hristiyan değerlerinin bilincini yenilemek ve yeni bir canlılık katmak için bütün diğer Hristiyan cemaatleri ile birlikte çağrılmaktayız. Katolik kilisesi ile Ortodoks kilisesi arasında daha sıkı bağlar oluşturmaktaki gayretlerimiz, bu misyonumuzun bir parçasıdırlar. Hristiyanlar arasında var olan bölünmeler dünya için bir skandal olup, İncil'i müjdelemek için bir engeldirler.”

Kendinden önceki Papa II. Jean Paul'ün kardeşçe bir diyalog başlatma davetinde bulunduğunu anımsatan 16. Benediktus, bu diyaloğun amacının Petrus'un görevinin doğasına ve özüne saygı göstererek, bu görevin iki tarafın da kabul ettiği bir sevgi hizmeti gerçekleştirebilmesi için yeni yollar saptamak olduğunu söyledi. Papa, bu daveti tekrar edip yenilemeyi arzuladığını dile getirdi.

Papa günün ilerleyen saatlerinde Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii'ni de ziyaret edecek. 16. Benediktus Türkiye'deki temaslarını yarın tamamlayacak.

Deklarasyonun Türkçe metni yok
 
Deklarasyonun imza töreninin bulunduğu salona bazı yabancı gazeteciler alınırken, bazı Türk ve yabancı gazeteciler olayı bahçeye kurulan plazma televizyondan izledi.
 
Bu arada deklarasyonun Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Yunanca, Rusça ve İspanyolca metinleri bulunmasına rağmen Türkçe metni bulunmaması dikkat çekti. Deklarasyondaki mesajlardan öne çıkanlar ise şöyle: 

* "Dünyada barışın yeniden kurulmasını ve insanlar, dinler ve kiliseler arasında beraber yaşamayı teşvik etmek istiyoruz. Dinler arasında hakiki bir diyalogdan yanayız. Bu çerçevede ayrımcılık yapılmamalıdır"

* "Çevre sorunları ve insanların geleceği konusunda endişeliyiz. Ekonomik ve teknolojik gelişmeler çevreye zarar vermemelidir. Gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakmalıyız"
 
İstanbul trafiğinde 'papa' yoğunluğu

Fener Rum Patrikhanesi'nin bulunduğu Eminönü ile Eyüp arasındaki sahil yolu, Unkapanı köprüsünün altından itibaren araç trafiğine kapatıldı.
 
Patrikhaneye 150 metre mesafede kontrol noktası ve barikat oluşturan polis, basın mensuplarını kimlik kontrolleri yaparak bölgeye aldı. Sahil ile yol, güvenlik kuvvetlerince yerleştirilen yüksek barikatlarla birbirinden ayrıldı.
 
Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu ile canlı yayın araçları, kendilerine ayrılan yerde bekletiliyor.
 
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa'nın ziyareti nedeniyle kentte alınan güvenlik önlemlerine ilişkin ''Her yerde, her ülkede böyle misafirler geldiği zaman güvenlik açısından bu tedbirler alınır'' dedi.
 
Fener Rum Patrikhanesi çevresinde alınan güvenlik önlemlerine, uçuş yapan bir polis helikopteri de havadan destek veriyor. Patrikhaneye gelmek isteyen bazı misafirler, buraya yaklaşık 150 metre mesafede oluşturulan polis kontrol noktasından itibaren yürüyerek patrikhaneye ulaştı.

Şükran ayinine katılan isimler
 
Papa 16. Benedictus, dün akşam Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek, kendisine teşekkür amacı taşıyan "Şükran Ayini"ne katıldı.

Ayine ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgos Gennimatas, İstanbul Başkonsolosu Aleksis Aleksandris, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Kezban Hatemi, Prof. Dr. Niyazi Öktem ve GP Genel Başkanı Cem Uzan ile çok sayıda davetli katıldı.


 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?