banner39

Papa yarın Türkiye'ye geliyor

Papa 16'ncı Benedict, Cumhurbaşkanı Sezer'in resmi davetlisi olarak yarın Türkiye'ye geliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papa yarın Türkiye'ye geliyor

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak yarın Türkiye'ye geliyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı'na öğle saatlerinde gelmesi beklenen Papa, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Letonya'ya gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile havalimanında görüşecek.
 
Papa, havalimanından ayrıldıktan sonra ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek. Anıtkabir, Papa'nın ziyareti dolayısıyla yarın yaklaşık 3.5 saat ziyarete kapatılacak.
 
Papa, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılanacak.

Cumhurbaşkanlığı, Papa ile yapılacak resmi görüşmelerde Vatikan'la ikili ilişkilerin ele alınacağını, karşılıklı anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesi olanakları ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi. 
 
Çankaya'daki görüşmenin ardından Papa, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile biraraya gelecek. Papa ve Bardaoğlu'nun görüşmenin ardından basına açıklama yapmaları bekleniyor.
 
Papa, daha sonra Vatikan Büyükelçiliği'nde Ankara'daki misyon şeflerini kabul edecek. Geceyi Ankara'da geçirecek olan Papa, 29 Kasım Çarşamba günü İzmir'e gidecek. Papa tarafından Efes Meryem Ana Kilisesi'nde ayin icra edilecek.
 
Aynı gün İstanbul'a geçecek olan Papa, 30 Kasım Perşembe günü Vatikan İstanbul konutunda ayin gerçekleştirecek. Fener Rum Patrikhanesi'nde de ayine katılacak olan Papa, burada balkondan halkı selamlayacak ve hitapta bulunacak.
 
Akşam saatlerinde Ayasofya Müzesi'ni ziyaret edecek olan Papa'nın, Sultanahmet Camii'ne de gitmesi bekleniyor. Papa, İstanbul'da çeşitli din temsilcileri ile de görüşecek.
 
Papa 16'ncı Benedict'in, Vatikan İstanbul konutunda Türkiye'deki Katolik cemaati temsilcileriyle özel yemekte biraraya gelmesi de bekleniyor. Papa, 1 Aralık Cuma günü de sabah saatlerinde İstanbul Holy Spirit Katedrali'nde ayin icra ettikten sonra Türkiye'den ayrılacak.
 
Güvenlik önlemleri üst düzeyde olacak
 
Papa 16'ncı Benedict için Türkiye'de kalacağı süre içerisinde tüm ziyaret edeceği yerlerde en üst düzey koruma ve güvenlik önlemleri uygulanacak. Papa'nın ziyareti sırasında alternatif güzergahlar, ikiz konvoylar da hazır bulundurulacak.
 
Papa'yı taşıyacak aracın hangi güzergahı kullanacağı, geldiği saatlerde belirlenecek. Güzergahlara yol boyunca resmi polisler belli mesafelerde dizilecek. Yoldaki alt ve üst geçitler özel harekat personeli tarafından korunacak. Yol güzergahındaki hakim tepeler ile yüksek binalarda özel harekatçılar yerlerini alacaklar.
 
Papa, Ankara'daki temaslarının ardından geceyi Vatikan Büyükelçiliği'nde geçirecek. Büyükelçiliğin çevresindeki binalar ile cadde ve sokaklara giriş-çıkışlar kontrollü olacak ve yabancı araçların binanın yakınından geçmesine izin verilmeyecek.
 
3 pin polis koruyacak
 
Papa'nın Ankara'da kalacağı 19-20 saatlik süre içerisinde yaklaşık 3 bin polis koruma görevi yapacak.
 
Papa'nın İzmir ve İstanbul'da gerçekleştireceği ziyaretlerde de en üst düzey güvenlik önlemleri uygulanacak. İstanbul'da güvenlik önlemleri alacak personele ilave olarak çevre illerden 750 çevik kuvvete mensup polis takviye olarak görev yapacak. Papa'nın ziyareti sırasında muhtemel protesto eylemleri için yetkililer, eylemleri yapabilecek grupları yakın takibe alacak. Papa'nın geçeceği güzergahlara, bu grupların yakın teması engellenecek.
 
Basın merkezleri oluşturacak
 
Papa'nın Türkiye'yi ziyareti sırasında yerli ve yabancı basın mensuplarının çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla bugün ve yarın Ankara Hilton Oteli Çankaya Salonu'nda 09.00-24.00 saatleri arasında, İstanbul Hilton Oteli Balo salonunda ise bugün 09.00-17.00 saatleri arasında, yarın 09.00-20.00 saatleri arasında, 29 Kasım Çarşamba günü ise 09.00-24.00 saatleri arasında, 30 Perşembe Cuma günü 09.00-22.00 saatleri arasında, 01 Aralık Cuma günü de 09.00-17.00 saatleri arasında 'Papa Ziyareti Basın Merkezleri' hizmet verecek.
 
Papa'nın Anıtkabir'i ziyaretinin mozoleye çelenk koyma ve özel defteri imzalama kısımları ile programın küçük mekanlarda gerçekleşecek bölümlerini sadece TRT ve Anadolu Ajansı izleyebilecek.
 
Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), ziyareti canlı ve logosuz yayınlayacak. Ziyaretle ilgili fotoğraflar ise Anadolu Ajansı'ndan temin edilebilecek.
 
Ziyaret Rus basınında
 
Papa'nın yarın yapacağı Türkiye ziyareti Rus basınında da geniş yankı buldu. Gazeteler ziyarete ilişkin haberlerini manşetlerine taşıdı. Rus basınında çıkan haberlerde Papa'ya Türkiye ziyareti sırasında çelik yelek giymesinin önerildiği öne sürüldü.
 
Rossiyskaya gazetesi:
Rossiyskaya gazetesinde yer alan 'Papa İstanbul'a Kadar Gelecek' başlıklı haberde, Papa'nın Türkiye ziyareti sırasında çelik yelek giymesinin tavsiye edildiğini belirtilerek, Türkiye'de milyonlarca kişinin Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle Papa'yı protesto gösterileri düzenlediği hatırlatıldı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Papa ile görüşmesinin henüz planlanmadığı bildirilen haberde, Papa'nın şu ana kadar Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile görüşmesinin kesinleştiği belirtildi.
 
Güvenlik birimlerinin, Papa'nın ziyaret edeceği kentlerde özel güvenlik operasyonları düzenlediği kaydedilen haberde, Papa'nın Türkiye ziyareti sırasında çelik yelek giymesi ve havaalanındaki karşılama töreninin formalitelerinin de en minimuma indirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.
 
Vek gazetesi:
Gazete, 'Türkler Benedict'i Görmek İstemiyor' başlıklı haberinde, İstanbul'da hafta sonunda düzenlenen protesto gösterisine dikkat çekildi. 
 
İstanbul'da 10-15 bin kişinin hafta sonunda Papa'nın Türkiye ziyaretini protesto ettiği vurgulanan haberde, göstericilerin Papa'yı Müslümanları 'aşağılayan' sözleri nedeniyle Türkiye'de görmek istemediklerini vuruladıkları kaydedildi. 
 
Trud gazetesi:
Günlük yayımlanan Rus Trud gazetesi de Papa'nın Türkiye ziyaretinin çok tehlikeli olduğunu öne sürerek, Türk güvenlik birimlerinin Papa'nın can güvenliği için olağanüstü önlemler aldığını vurguladı.

Kaynak: CNN

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?