banner39

Papadopulos: Türk Ordusu işgalci

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ”işgal ordusu” olarak nitelediği Türk ordusu çekilmeden ve semboller kaldırılmadan Ledra Caddesi'nin (Lokmacı barikatı) karşılıklı geçişlere açılmayacağını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Papadopulos: Türk Ordusu işgalci

Rum basınına göre, Papadopulos, dün gece Larnaka'da yaptığı açıklamada, ”Türk 'işgal' ordusu çekilmeden ve 'işgal' sembolleri kaldırılmadan Ledra Caddesi'nin geçişlere açılması mümkün değildir” dedi.

Papadopulos, “arzuladıkları şeyin, bölgede gerçekleştirilecek dekonfrantasyonla (askerden arındırma) Ledra Caddesi'nin açılması olduğunu” belirtti.

Rum tarafının sekiz ayrı geçişin açılmasını önerdiğini ifade eden Papadopulos, “imaj yaratmak için halkın güvenliğini kurban etmelerinin söz konusu olmadığı” görüşünü ileri sürdü.

“Talat'ın Türk ordusunun elinde oyuncak olduğunu” iddia eden Papadopulos, ”Talat'ın köprü konusunda verdiği kararı sırf hayata geçirebilmek için köprünün kaldırılmasını ileri götürdüğünü” savundu.

Bir soru üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesi için, ”ön hazırlık yapılmasının gerekli olduğunu” ifade eden Papadopulos, “Böylesi bir görüşmenin anlamı ve niteliği nedir?” sorusunu sorarak, “askeri nitelikli konuları siyasi liderlerin görüşmediğini” kaydetti.

Tasos Papadopulos, Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümünü “hevesle” arzuladığını, kendilerinin gerçek anlamda yeniden birleşmeyi sağlayacak çözüm için hazır olduklarını savundu.

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Hristodulos Paşardis de “Kıbrıs Türk Lideri Mehmet Ali Talat'ın, Türk askeri rejimi üzerinde bir güce sahip olması durumunda, yalnız başına Maraş'ın geri verilmesine de karar verebileceğini” ifade ederek, ”Talat'ın, gücünü sadece bir köprünün yıkılması için tüketmemesi” gerektiğini savundu.

Paşardis yaptığı açıklamada, “salı günü sadece köprünün merdivenlerinin, bölgeden çekilmeyen Türk ordusu gözetiminde söküldüğünü, konunun köprünün sökülmesi veya sökülmüş olması değil, Ledra Caddesi'nin açılması konusu olduğunu, sadece köprünün sökülmesiyle de Ledra Caddesi'nin açılmasının sağlanamayacağını” söyledi

Konunun özlü ve esaslı boyutlarının, askeri dekonfrantasyon ve mayınların temizlenmesi olduğunu ileri süren Paşardis, bunların henüz çözümlenmediğini kaydetti.

“Rum tarafının önerilerinin, Türk tarafına ulaşmadığı” şeklindeki bilgileri yorumlaması istenen Paşardis, "önerilerine ilişkin olarak her iki tarafla diyalog başlatması için yazılı ve sözlü olarak BM'ye çağrıda bulunduklarını" belirtti.

Paşardis, "görüşmelerin doğrudan iki tarafla değil, Barış Gücü'nün her iki tarafla ayrı ayrı görüşme yapmasıyla gerçekleştirildiğini" söyleyerek, "askeri nitelikli konuların görüşülmesinde ise BM Barış Gücü'nün Türk tarafı ile istişarelerde bulunurken, Kıbrıs Türk liderliği ile değil, Türk ordusu ile temasa geçtiğini" savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?