banner15

Papalık: 'Soykırım tanınacak'

Papalık: Dink cinayeti, Ermeni halkının tarihi hakkı olan soykırımın tanınmasını sağlayacak...

Papalık: 'Soykırım tanınacak'

Ermeni soykırımını tanıyan ülkeler arasında yer alan Vatikan'a bağlı Papalık Ermeni Koleji Rektörü Piskopos Mikael Muradyan, gazeteci Hrant Dink'in ölümünün Türkiye'nin sözde soykırımı tanımasını sağlamasını umduğunu söyledi.

Piskopos Muradyan, Vatikan Radyosunun Ermenice yayın bölümünde çalışan gazetecilerle birlikte, radyonun şapelinde düzenlediği ayinden sonra yaptığı konuşmada, "Bu cinayetin, soykırımın tanınmasını sağlamasını umuyorum. Bu, Ermeni halkının tarihsel hakkıdır" diye konuştu.

"Bu cinayetin Türkiye'nin gerçek yüzünü gösterdiği" ve "Hitler'in Yahudileri ortadan kaldırma girişiminde Türklerin Ermenilere yaptıklarından esinlendiği" gibi ağır ifadeler kullanan Muradyan, "Ben Türklere veya Türkiye'ye karşı değilim" dedikten sonra, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim demek istediğim şudur: Geçen yüzyıl başında Türkiye'de yaşananları tanımak, sadece Ermeni halkı değil, tüm insanlık açısından adaletin gereğidir. Eğer dünya zamanında Ermeni soykırımını tanımış olsaydı, Yahudilerin soykırıma uğramaları diye bir hadise yaşanmayacaktı." Vatikan'a bağlı bir kurum olan Papalık Ermeni Koleji, Katolikliği benimsemiş Ermeni papaz adaylarının yetiştirildiği bir eğitim kurumu olarak tanınıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35