Papandreu: Azınlığın varlığı önemli

Yunanistan Başbakanı Papandreu, "Batı Trakya'da Azınlık varlığının büyük önem taşıdığını" söyledi.

Papandreu: Azınlığın varlığı önemli


Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, "Batı Trakya'da Azınlık unsurunun varlığının bölgenin kalkınması açısından büyük önem taşıdığını" belirtti.

Papandreu, dün parlamentoda yerel yönetimlerin daraltılmasıyla ilgili "Kallikratis" isimli yasa tasarısının onaylanmasının ardından ülke çapında başlattığı bilgilendirme toplantıları çerçevesinde Batı Trakya'nın Gümülcine kentine geldi.

Gümülcine'de vilayet salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Papandreu, "Bölgede, Azınlığın, din ve herhangi etnik köken fark etmeksizin, yasalar önünde eşit hak ve sorumlulukları ve hakları güvence altına alınarak var olmasının büyük önem taşıdığını" ifade ederek, "Bu, tüm Yunan vatandaşlarıyla ilgilidir ve bizim hedefimizdir. Kalkınmış ülkelere baktığımızda, çok kültürlülük, dilerseniz, çeşitlilik, farklı yaklaşımlar ve farklı kültürel kökenler birlikte çalıştıklarında ilham ve yaratıcılık kaynağı oluşturarak bölgeyi yüceltmektedir" diye konuştu.

"Bölgede kalkınma açısından muazzam olanaklar bulunduğunu ancak, gereğince değerlendirilmediğini" belirten Papandreu, "Bunların değerlendirilebilmesi için, hükümet ile bölgenin tüm kurumları arasında ortak bir işbirliği planı çerçevesinde birlikte çaba gösterilmesi gerektiğini" kaydetti.

Yunanistan'da belediye sayısının azaltılmasını öngören yeni yerel yönetim yasası, 1034 olan belediye sayısının 335'e indirilmesini öngörüyor.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 21:34
banner53
YORUM EKLE

banner39