banner39

Papandreu: Müzakereler devam etmeli

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Kıbrıs sorununa çözüm için müzakerelerin devam etmesini istedi.

Arşiv 13.04.2010, 03:10 13.04.2010, 03:10
Papandreu: Müzakereler devam etmeli


Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki görüşmelerin ilerlediğini, ancak bunun herkesin arzuladığı derecede olmadığını, "müzakerelerin devam etmesi" gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise Kıbrıs sorununun çözümünün koşulunun, Türkiye'nin tutumunu değiştirmesine bağlı olduğunu ileri sürerek, müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Kıbrıs Rum kesiminde temaslarda bulunan Yorgos Papandreu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile baş başa görüştü, ardından, Rum siyasi parti yetkililerinin de yer aldığı toplantıya katıldı.

Toplantıdan sonra Papandreu ve Hristofyas, ortak basın toplantısı düzenledi.

Müzakerelerin zor olduğunu, sıkı bir çalışma, sabır, ısrar, kendine hakim olma ve de her şeyden önce anlaşma sağlanması için siyasi irade gerektirdiğini belirten Papandreu, Hristofyas'ın elinden geleni yaptığını, aynı karşılığı Kıbrıs Türk liderliği ve Türkiye'den de görmeyi beklediklerini ifade etti.

"Çözümün, yaşayabilir, işlevsel ve Kıbrıslı, Avrupai olması gerektiğini" bildiren Papandreu, "çözümün ayrıca yapay takvimler ve hakemlik olmaksızın, BM Güvenlik Konsey kararları, Avrupa ilke ve değerleri ve Avrupa normlarının tamamıyla uygulanması çerçevesinde olması gerektiğini" savundu.

"Siyasi eşitlikli, federal bir devlet çerçevesindeki çözümün, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimliğe sahip olması gerektiğini" yineleyen Papandreu, çözümün, ileri sürdükleri "Türk işgalini ve kolonizasyonu" da sonlandırması gerektiğini savundu.

HRİSTOFYAS

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas da "Kıbrıs sorununun çözümünün koşulunun Türkiye'nin tutumunu değiştirmesine bağlı olduğunu" ileri sürerek, müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Hristofyas, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümünü istediği yönünde yaptığı açıklamalara karşın gerekli adımları atmadığını iddia etti.

Kıbrıs sorununa, BM kararlarında öngörüldüğü şekliyle siyasi eşitliğe dayanan iki toplumlu, iki kesimli federasyon temelinde bir çözüm bulunmasını hedeflediklerini ifade eden Hristofyas, AB üyesi olacak "Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nde" garantörlerin olmasının söz konusu olamayacağını savundu.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?